Davutoğlu ve Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın ihlaline sert tepki

Bahar DEMİREL / RİYAD (Suudi Arabistan), (DHA) |  31 Ocak 2016 Pazar - 17:47 | Son Güncelleme : 31 01 2016 - 18:10

Başbakan Davutoğlu Suudi Arabistan'da konuştu ve Rusya'yı uyardı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Rusya uçağının sınır ihlali hakkında "Rusya'nın Türk havasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir" dedi.


RUSYA'YI UYARIYORUM

Başbakan Davutoğlu Suudi Arabistan temaslarının ardından Riyad'ta önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:
 
"Suriye'de hem katliam yapan rejim hem de barbarca  cinayetler işleyen DEAŞ aynı ölçüde suçludur. Biz Türkiye olarak, Suudi Arabistan  ile birlikte Suriye ılımlı muhalefetine vereceğimiz desteği sürdüreceğiz."  
 
"Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi  bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası  ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu  gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil. Dün, bu çerçevede kısa  süreli, çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Bu ihlal hem bizim hem  NATO radarlarınca tespit edilmiş bir husustur. Türkiye hiçbir şekilde Rusya ile  olan gerilimi artırmak düşüncesinde değildir. Ama Türkiye hava sahasını koruma  konusunda da gerekli hassasiyeti her zaman gösterir."
 
"Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz, gerek  Suriye'deki muhalif unsurlara, ılımlı muhalefete verdikleri zarar, gerekse Türk  hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatine  değildir."
 
"Türkiye, her zaman Suriye halkının yanındadır.  Türkiye her zaman ılımlı muhalefetin yanında, DEAŞ'ın, rejimin ve Suriye'yi  işgale yönelen yabancı güçlerin, yabancı devlet unsurlarının karşısındadır, böyle  olmaya da devam edecektir."
 
 

RUSYA'NIN TÜRK HAVASINI İHLAL ETTİĞİ AÇIK BİR ŞEKİLDE TESPİT EDİLDİ

 
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Rusya uçağının sınır ihlali hakkında "Rusya'nın Türk havasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir" dedi. 
 
 
"HAVA SAHASI İHLALİ  NATO MERKEZİNİN DE TESPİTİ"
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Suudi Arabistan temasları sırasında refakat eden Bakan Çavuşoğlu, Riyad'da düzenlediği basın toplantısında Rus uçağının hava sahası ihlaline ilişkin konuştu. Sınır ihlalinin NATO tarafından da doğrulandığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Rusya 2 gün önce hava sahamızı Rus uçağı, bir kere daha ihlal etti. Hem İngilizce hem Rusça uyarılarımıza rağmen ihlal etti. Bu sadece bizim tespitimiz değil, İspanya'daki NATO merkezinin de tespitidir. NATO da açıklama yaptı. NATO Genel Sekreteri, hava sahasının ihlal edildiğinin altını çizdi. Biz de büyükelçiyi bakanlığımıza çağırarak protesto ettik. Bundan sonra buna benzer ihlaller olursa sonucuna katlanmak zorunda kalacaklarını da açık bir dille söyledik. Temennimiz Rusya'nın bu tür hareketlerden vazgeçmesi ve Suriye'de istikrar ve siyasi dönüşüm için daha olumlu tavır sergilemesi. Muhalefeti hedef almak yerine hepimizin ortak düşmanı DAEŞ'i hedef almalıdır" ifadelerini kullandı. 
 
 
"RUSYA'NIN GERÇEĞİ İNKAR ETMESİ SON ZAMANLARDAKİ TİPİK YAKLAŞIMI"
 
Sınır ihlaline ilişkin bilgilerin askeri kanallar aracılığıyla Rusya'yla da paylaşıldığını belirten Çavuşoğlu, "Umarım Rusya bu konularda daha sorumlu davranır ve doğruları söyler. Daha önce Rus uçağı düştüğü zaman da ihlal etmedik, demişti. Şimdi de ihlal edilmedi, dedi. Ama Rusya'nın Türk havasını ihlal ettiği açık bir şekilde tespit edilmiştir. Tüm bu bilgileri askeri kanallardan detaylarıyla Rusya'yla da paylaşıyoruz. Rusya'nın gerçeği inkar etmesi Rusya'nın son zamanlardaki tipik yaklaşımlarından bir tanesidir" diye konuştu. 
 
 
"RUSYA'YLA İLİŞKİLERİMİZİ NORMALLEŞTİRMEK İSTİYORUZ"
 
Rusya'yla ilişkileri normalleştirmek istediklerini ifade eden Çavuşoğlu, "Biz Rusya'yı sadece komşu olarak görmüyoruz. Önemli bir ortak olarak görüyoruz. İlişkilerimizi de normalleştirmek istiyoruz. Ama tek taraflı atılacak adımlarla bunun gerçekleşmesi mümkün değil. Rusya'nın da aynı anlayışla hareket etmesi gerekiyor" dedi. 
 

ETİKETLER