Danıştay'dan flaş ALES kararı

AA |  21 Haziran 2018 Perşembe - 10:13 | Son Güncelleme : 21 06 2018 - 10:13

Danıştayın ALES'in geçerlilik süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesini durdurdu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız" dedi.


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta  Saraç, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) geçerlilik  süresini 5 yıla çıkaran yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasına  ilişkin, "Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek  isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız."  değerlendirmesinde bulundu.   Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, 27 Eylül 2017  öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla  çıkarılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasıyla  ilgili paylaşımda bulundu.
 
Saraç, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Bildiğiniz üzere, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle, 27 Eylül  2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla  çıkarılmıştı. Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8.  Dairesinin 22 Şubat 2018'de aldığı karar sonrasında, söz konusu yönetmelik  değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur.
 Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik  değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES'e girmeyen  arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı  olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade  etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle  paylaşacağız."
 
  
 
 

ETİKETLER