Cumhuriyet gazetesi davasında karar

AA |  12 Eylül 2019 Perşembe - 18:57 | Son Güncelleme : 12 09 2019 - 18:57

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine hükmetti.


Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eski Cumhuriyet gazetesi yazar ve  yöneticilerine Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yardımdan hapis cezası veren  yerel mahkeme kararının temyiz incelemesini tamamladı.
 
Daire, temyiz isteminde bulunan Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat  Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ile Ahmet Şık hakkındaki mahkumiyet  hükümlerini bozdu.
 
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bozma kararının aynı suçtan yargılanan  ancak mahkumiyet hükümleri istinaf mahkemesinde kesinleşen Önder Çelik, Bülent  Utku, Güray Tekinöz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Ahmet  Kadri Gürsel'e Ceza Muhakemesi Kanununun "Hükmün bozulmasının temyiz isteminde  bulunmamış diğer sanıklara da uygulanacağı"nı düzenleyen 306. maddesi gereğince  sirayet ettirilmesine karar verdi.
 
Kararda, mahkumiyet hükmünün kesinleşip infaza başlanmış olması  nedeniyle ileride bir hak kaybına sebebiyet vermemek açısından bu kişilerin  cezalarının infazının durdurulmasına hükmedildiği belirtildi.
 
Ayrıca, başka suçtan tutuklu veya hükümlü değillerse derhal  salıverilmelerinin istenmesine, hakkında yakalama kararı bulunan Bülent Utku'nun  yakalama müzekkeresinin kaldırılması kararlaştırıldı.
 
Daire, sanıklar Güray Tekinöz, Hacı Musa Kart, Hakan Karasinir,  Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik ve Bülent Utku hakkında yurt dışına çıkış  yasağı uygulanmasına hükmetti.
 
Aydoğdu'nun cezasına onama
 
FETÖ'ye yardımdan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan diğer sanık  Yusuf Emre İper hakkında sirayet şartları oluşmadığından istinaf mahkemesinin  verdiği ret kararını onayan Daire, Twitter'daki "jeansbiri" hesabının sahibi  Ahmet Kemal Aydoğdu'ya FETÖ üyeliğinden verilen 10 yıl hapis cezasının da  onanmasına karar verdi.
 
"Terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme" suçundan 7 yıl 6  ay hapis cezası alan Ahmet Şık'ın suçunun Terörle Mücadele Kanununun (TMK) 6/2  maddesini oluşturduğu sonucuna ulaşan Daire, TMK'nin 7/2. maddesi ile "Türk  Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını  aşağılama" suçunu içeren Türk Ceza Kanununun 301. maddesinin de değerlendirilmesi  gerektiğine hükmetti.
 
Kararın gerekçesi daha sonra yazılacak.
 
TMK'nin 6/2. maddesi, "Terör örgütlerinin; cebir, şiddet veya tehdit  içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı  teşvik eden bildiri veya açıklamalarını basanlar veya yayınlayanlar bir yıldan üç  yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmünü içeriyor.
 
Aynı Kanununun 7/2. maddesinde ise "Terör örgütünün; cebir, şiddet  veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere  başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapan kişi, bir yıldan beş yıla  kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi  halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Ayrıca, basın ve yayın  organlarının suçun işlenmesine iştirak etmemiş olan yayın sorumluları hakkında da  bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur." hükmü bulunuyor.

ETİKETLER