Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu yıl sonunda hizmete açacağız

AA |  29 Mayıs 2019 Çarşamba - 22:08 | Son Güncelleme : 29 05 2019 - 23:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde önemli açıklamalarda bulundu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul'a dair  hesaplaşma 566 yıldır hiç bitmedi, hiç eksilmedi. İstanbul'u kaybetmenin acısını  566 senedir içlerinden atamayanlar var. İstanbul'un semalarında ezan sesleri  kesilene kadar bu hesaplaşma asla bitmeyecektir." dedi. 

Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen  İstanbul'un Fethinin 566. Yılı Kutlamaları ve İftar Programı'ndaki konuşmasında,  katılanların ramazanını tebrik etti.

Ramazanın İstanbullularla beraber millet ve tüm insanlık için  hayırlara vesile olması, tutulan oruçların, eda edilen ibadetlerin kabul edilmesi  temennisinde bulunan Erdoğan, cuma gecesi idrak edilecek Kadir Gecesi'ni de  kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milleti olarak tarihin en önemli dönem  noktalarından biri olan İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümünün idrak edildiğini  anımsatarak, kentin kapılarını İslam'a açan Fatih Sultan Mehmet Han'ı  selamladığını söyledi.

Daha 21 yaşındaki bir cihan hakanını yetiştiren Akşemsettin'i, Hazreti  Peygamber'in "O ne güzel ordudur." diyerek övdüğü Fatih'in kahraman neferlerini  selamladığını dile getiren Erdoğan, 566 yıldır İstanbul'un semalarından ezanları  eksik etmeyen tüm şehit ve gazileri, rahmetle ve minnetle yad etti.

"İstanbul dünyanın merkezi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1453'e kadar kırılmayın İstanbul  kilidini kırmanın 21 yaşında genç bir sultan olan 2. Mehmed'e nasip olduğunu  belirterek, şöyle devam etti:

"İstanbul Osmanlı'nın 7. kuşatmasında ve 7. Osmanlı padişahı  tarafından fethedildi. Ancak İstanbul'a dair hesaplaşma tam 566 yıldır hiç  bitmedi, hiç eksilmedi. İstanbul'u kaybetmenin acısını 566 senedir içlerinden  atamayanlar var. Bugün Batı dünyasında adeta bir veba gibi yayılan ırkçılık  akımının temel motivasyonlarından biri megalo ideası ve onu temsil eden  İstanbul'dur. Bugün coğrafyamızı kan ve göz yaşına boğan DEAŞ'lı canilerin hedefi  de yine bu kutlu şehirdir. Daha iki ay önce cuma namazı kılan 52 Müslüman'ı  vahşice şehit eden Yeni Zelandalı teröristin 'Ayasofya'yı minarelerden  kurtaracağız.' diyerek tehditler savurması asla tesadüfi değildir. Bu katilin  silahına kazımış olduğu tarih, isim ve sembollere kadar hepsi 566 yıldır sönmeyen  bir nefret ateşinin yansımasıdır. Gezi olayları sırasında bu mübarek şehrin  duvarlarını 'Zulüm 1453'te başladı.' sloganlarıyla kirletenler de aynı zihniyetin  mensuplarıdır. Bölücü örgütün çukur terörü sırasında vatandaşlarımızın evleriyle  beraber tarihi camilerimize saldırmasının, Kur'an kurslarımızı ateşe vermesinin  gerisinde de aynı sebep vardır. 1915 olayları üzerinden milletimizi karalayanlar  ile Pontus soykırımı iftirası atanlar da hep aynı niyetleri taşıyorlar. Hedefleri  İstanbul'un fethi ile sembolleşen medeniyet değerlerimizi, Anadolu'ya asıl  kimliğini kazandıran Türk-İslam mirasını bu topraklardan kazıyıp atmaktır.  İstanbul'un semalarında ezan sesleri kesilene kadar bu hesaplaşma asla  bitmeyecektir."

Erdoğan, İstanbul'un dünyanın merkezi olduğunu belirterek, bu şehre  hizmetin sadece Türkiye'ye değil, dünyaya hizmet etmek olduğunu vurguladı.

Kente hizmet etme şerefine nail olduğunu dile getiren Erdoğan, temiz  içme suyunun dahi bulunmadığı, çöp dağlarının patlayarak 39 can aldığı, nefes  almanın zorlaştığı, Haliç'in yanından geçmenin bile mümkün olmadığı şehri kısa  sürede ülkenin iftihar tablosu haline getirdiklerini anlattı.

"Kenti en kaliteli belediyecilik hizmetleriyle tanıştırdık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür, sanat, ulaşım, çevre, sosyal yardım ve  diğer alanlarda İstanbul'u tarihinin en kaliteli belediyecilik hizmetleriyle  tanıştırdıklarını anlatarak, "İstanbul'a baktığında sadece rant gören, çıkar  gören muhterislerin bu şehri yağmalamasının önüne geçtik." dedi.

ÜÇ KATLI  İSTANBUL TÜNELİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç katlı  İstanbul Tüneli'ni, gelecek dönem ihalesini yaparak hayata geçireceklerini  belirterek, "Bugüne kadar İstanbul'a 19 kilometre tünel, 233 kilometre raylı  sistemi biz inşa ettik. Hedefimiz şehrimizi 190 kilometrelik tünel, bin 100  kilometrelik raylı sistem uzunluğuyla dünyanın en yaygın ulaşım ağlarından birine  kavuşturmaktır." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen  İstanbul'un Fethinin 566. Yılı Kutlamaları ve İftar Programı'nda yaptığı  konuşmada, hayata geçirdikleri hizmetlerle yatırımlarla İstanbul'un çehresini  değiştirdiklerini ifade etti.

Erdoğan, "Fatih'in emaneti olan, Peygamber Efendimizin övdüğü bu şehri  asıl kimliğine yeniden kavuşturduk." diyerek, önce Marmaray, sonra Avrasya Tüneli  ile iki kıtayı birbiriyle denizin altından iki kez buluşturduklarını kaydetti.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü İstanbulluların hizmetine sunduklarını  dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İstanbul'un Ankara, Eskişehir, Konya, Bilecik, Kocaeli ve Sakarya ile  olan bağlantılarını Yüksek Hızlı Tren ile sağladık. Dünyanın en büyüklerinden  olacak İstanbul Havalimanı'nın ilk etabını hizmete açtık. İstanbul-İzmir  arasındaki mesafeyi 3,5 saate düşürecek otoyolu etap etap hizmete açıyoruz, bu  yıl sonuna kadar da inşallah İstanbul-İzmir otoyolunu tamamlayacağız. Üç katlı  İstanbul Tüneli'ni önümüzdeki dönem inşallah ihalesini yaparak hayata  geçireceğiz. Bugüne kadar İstanbul'a 19 kilometre tünel, 233 kilometre raylı  sistemi biz inşa ettik. Hedefimiz, şehrimizi 190 kilometrelik tünel, bin 100  kilometrelik raylı sistem uzunluğuyla dünyanın en yaygın ulaşım ağlarından birine  kavuşturmaktır."

"İki dev şehir hastanesi yaptık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'un iki yakasına toplamda yaklaşık 7  bin yataklı iki dev şehir hastanesi yaptıklarını hatırlatarak, "Başakşehir Şehir  Hastanesinin yapımı süratle devam ediyor ve önümüzdeki yıl hizmete sunuyoruz.  Başakşehir, Hoşdere, Baruthane, Çırpıcı millet bahçelerini ve Kayaşehir Millet  Bahçesi'nin birinci etabını İstanbul'umuza kazandırdık. İnşallah yeni dönemde  İstanbul'un güzelliğine güzellik katmaya, tüm dünyanın göz bebeği bu şehre layık  olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Atatürk Havalimanı'nın büyük bir bölümünü millet bahçesi haline  getireceklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunun yanında şu anda otelin ve bunun yanında yine terminal  binalarının olduğu kısımları inşallah büyük bir fuar merkezi haline getireceğiz.  Yine pistin bir bölümünü de sadece iş adamlarıyla yine uluslararası liderlerin  gelmiş olduğu bir butik havalimanı olarak inşallah hizmete sunacağız. Bunun için  hep birlikte çok çalışmalıyız. Çünkü İstanbul dünyanın en saygın şehirlerinden  bir tanesi. İstanbul'da gönlüne dokunmadık tek bir vatandaşımızı bırakmayacak  şekilde bir çalışma yürüttüğümüzde Allah'ın izniyle ulaşamayacağımız hedef  yoktur.

Binali Yıldırım kardeşimiz, bu şehirde başladığı hizmet kariyerinin ve  bakanlık, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı görevlerinin birikimini tekrar  İstanbul'a sunmaya hazırdır ve İstanbul'un hizmetkarı olmaya adaydır. Gerek 25  ilçemiz gerek inşallah Binali Yıldırım kardeşimiz gerekse Türkiye Cumhuriyeti'nin  Başkanı olarak üçlü bir güçle İstanbul'umuzu çok daha farklı bir yere uçuracağız.  Sizlerden Binali Yıldırım kardeşimin etrafında kenetlenmenizi ve İstanbul'un  geleceğini hep birlikte inşa edecek örnek bir dayanışmayı ortaya koymanızı  istiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi ve İstanbul'u 2053 vizyonuna  beraberce taşıyacaklarını dile getirerek, "2023, Türkiye'nin inşallah 100. yıl  dönümü olacak. 100. yıl dönümünde de 1919 Samsun'a çıkışı nasıl kutladıysak,  inşallah 2023'ü de öyle kutlayacağız. Bir kez daha İstanbul'un fethinin 566. yıl  dönümünü tebrik ediyorum. Fatih Sultan Mehmet Han'ın şahsında tüm İstanbul  fethinin şehitlerine, gazilerine şahsım, milletim, ümmet adına rahmet diliyorum.  Ecdadın her bir kahramanını tazimle, rahmetle, hürmetle yad ediyorum. Şimdiden  Ramazan Bayramı'nızı kutluyorum." şeklinde konuştu.

Notlar

İstanbul'un fethinin 566. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Avrasya  Gösteri ve Sanat Merkezi'nde kent protokolüne iftar verildi.

İftara, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra,  Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  İstanbul Valisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Yerlikaya, 1.  Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh  Köroğlu, Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali  Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak,  İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, yargı mensupları, askeri erkan,  sanatçılar, iş insanları,  farklı dinlerin mensupları ve sivil toplum  kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Programda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı konser verdi.

Program, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'a tablo hediye etmesiyle sona erdi.

ETİKETLER