Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan askeri destek sinyali!

23 Eylül 2014 Salı - 18:58 | Son Güncelleme : 24 09 2014 - 3:09


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye’de Rakka kentini bombalamasıyla ilgili ‘Havadan bombalıyorsun, sonra ne oluyor? Sonra tekrar harekete geçiyorlar. Dolayısıyla meselenin aslını çözmüyor. Çözmek için özellikle Suriye tarafında uçuşa yasak bir bölge ilan edilmesi lazım’ dedi. Ayrıca Erdoğan, Erdoğan ‘Operasyon ara vermeden devam etmeli’ dedi. Türkiye’nin de askeri ve siyasi her türlü desteği vereceğini söyledi.

ABD’nin New York kentinde temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’nin IŞİD operasyonuyla ilgili olarak “Olumlu bakıyoruz, ara verilmeden devam edilmeli” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a sorulan sorular ve verdiği cevaplar şöyle:

 

ERDOĞAN: ASKERİ DESTEK DE VEREBİLİRİZ

Muhabir: Sayın cumhurbaşkanım, Amerika’nın beş Arap ülkesiyle birlikte Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik saldırısını nasıl değerlendirirsiniz?

Erdoğan: Değerli arkadaşlar, şu anda tabii, henüz gelen bilgiler çok çok farklı.  Yani hedefler noktasında, nereler vuruldu, nasıl vuruldu, onların tam manasıyla bilgileri net olarak bize ulaşmış değil. Fakat bunlar biliyorsunuz, Sayın Obama’nın çarşamba konuşmasında da Irak ve Suriye olarak ifade ettiği hedefler arasındaydı ve bu hedeflere yönelik atılmış olan bu adım, özellikle bu bölgedeki terör örgütlerine karşı yapılmış bir eylem olarak, tabii ki bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii böyle bir kez olup, ardından ciddi bir ara verilmesi yanlış olur diye düşünüyorum. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir; özellikle bölgedeki terörle mücadeleye ortak bir mutabakat içinde yürünmesinin de gereğine inanıyorum.

Muhabir: Türkiye’nin katkısı bundan sonra ne olacak?

Erdoğan: Bunları aramızda kendileriyle de görüşüyoruz, görüşmeye devam edeceğiz. Ona göre, üzerimize düşen görev neyse, terörle mücadelede bunu yapmaya devam edeceğiz, tabii ki biz de üzerimizde düştüğü şekliyle adımlarımızı atacağız. İnşallah döndükten sonra hükümetimizle de bu görüşmeleri yapacağız. Bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz.

Muhabir: Destek, askeri bir operasyonu da kapsayacak mı?

Erdoğan: Arkadaşlar, her türlü kapsar; askeri, siyasi…

Muhabir: Programınızda gözükmüyor, acaba Obama’yla yeni bir görüşme planlandı mı?

Erdoğan: Arkadaşlar, biz burada Dış İşleri Bakanı Sayın Kerry’le ve yine Sayın Obama’nın başkanlığında yapılacak olan toplantıya katılmak suretiyle oralarda düşüncelerimizi kendilerine bildireceğiz. Bu akşam resepsiyon var, resepsiyonda kendileriyle görüşme fırsatı, zannediyorum ayak üstü de olsa, bulacağız; bu görüşmeleri bu şekilde sürdürüyoruz.

Muhabir: Efendim, son operasyon, tampon bölge gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuş oldu. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Erdoğan: Arkadaşlar zaten, gözü kapalı olarak bakmayalım, bu bir vaka. Bir defa burada bir “No Fly Zone (Uçuşa Yasak Bölge) (olması) önemli; iki, Suriye tarafında bir güvenli bölge önemli bir şey. Çünkü 1,5 milyon insan şu anda sadece bizde. Bunun bizde meydana getirdiği sosyolojik bir olumsuz gelişme var. Hala gelmeye de devam ediyorlar. Tabii işin bir de üçüncü boyutu var; bu bölücü terör örgütleriyle mücadele. Bunu aynı şekilde kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bunu kendileri de zaten kabulleniyorlar ve bu çerçevede Türkiye olarak biz de üzerimize düşeni yerine getiririz. 

‘Havadan bombalamak yetmez’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a IŞİD’in havadan vurulması konusunu şöyle açıkladı:
 
“Havadan bombalamayla olmaz. Havadan bombalıyorsun sonra ne oluyor? Sonra tekrar harekete geçiyorlar. Dolayısıyla meselenin aslını çözmüyor. Çözmek için özellikle Suriye tarafında uçuşa yasak bir bölge ilan edilmesi lazım. Bu yapılırsa, sınırımız boyunca tampon bir bölge, güvenli bir bölge oluşur. Bu Türkiye’ye sığınan insanların geriye dönmeleri, kendi topraklarında yerleşmeleri önemli. Bunun sağlanması için güvenli bölgenin oluşturulması zorunlu. Bunu birkaç yıl önce olayların başlangıcında söyledik. Ama yardımcı olunmadı.”

 

ETİKETLER