Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonrası ilk açıklama

AA |  24 Haziran 2018 Pazar - 21:57 | Son Güncelleme : 25 06 2018 - 1:35

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Artık seçim döneminde yaşanan tartışmaları, gerginlikleri, kırgınlıkları geride bırakıp ülkemizin geleceğine yoğunlaşma zamanıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçim zaferinin ardından, bu gece balkon konuşmasını yapacak. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 00.45’te İstanbul’dan Ankara’ya geçecek. Erdoğan’ın başkente ulaşmasının ardından AK Parti Genel Merkezi’nde balkon konuşmasını yapacağı belirtildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından  "Birazdan Ankara’da balkondayız." mesajını paylaştı. Erdoğan, Twitter'dan yaptığı paylaşımda,  "Birazdan Ankara'da  balkondayız." ifadelerini kullandı.
 
İstanbul'dan Ankara'ya uçakla hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK  Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yapacak. 
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem  Milletvekilliği Seçimleri dolayısıyla Huber Köşkü'nde düzenlediği basın  toplantısında, milletin sandıkta üzerine düşeni yaptığını ve demokratik hakkını  kullanarak ülkeye bir istikamet gösterdiğini belirtti.
 
Bundan sonra Cumhurbaşkanı ve Meclis'i ile daha çok çalışmanın zamanı  olduğunu belirten Erdoğan, "Artık seçim döneminde yaşanan tartışmaları,  gerginlikleri, kırgınlıkları geride bırakıp ülkemizin geleceğine yoğunlaşma  zamanıdır. Milletimizin bu seçimde bir kez daha teyit ettiği mesaja uygun şekilde  tüm kurum ve kurallarıyla demokrasiye olan bağlılığımızı, hak ve özgürlükleri  geliştirme konusundaki kararlılığımızı önümüzdeki dönemde daha da güçlendirerek  sürdüreceğiz." dedi.
 
 
Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Buradan tüm milletime, her fırsatta verdiğim şu sözü bir kez daha  hatırlatmak istiyorum: Geçtiğimiz 16 yılda vesayet güçleriyle, cuntalarla,  darbecilerle, siyasi ekonomik tetikçilerle yaptığımız mücadelelerle ülkemizi  demokraside ve ekonomide getirdiğimiz yerden geriye gidiş asla söz konusu  olmayacaktır. Tam tersine Türkiye'nin her alanda daha da ileriye gitmesi için  mücadele vermeyi sürdüreceğiz. Geçmişte her ne sebeple olursa olsun,  ötekileştirilmiş vatandaşlarımız bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olarak  demokrasiden ekonomiye tüm imkanlardan sonuna kadar istifade etmeye devam  edecektir. Bu ülkede hiç kimsenin kökeninden, inancından, kıyafetinden, hayat  biçiminden veya başka herhangi bir farklılığından dolayı horlanmasına, haklarının  kısıtlanmasına, özgürlük alanının daraltılmasına asla izin vermeyeceğiz."
 
Türkiye'yi daha da güçlendirmek, zenginleştirmek ve ortaya çıkan  refahı milletin tüm fertlerine adil şekilde paylaştırmak için çalışmaya devam  edeceklerini vurgulayan Erdoğan, milletten aldıkları bu destekle sınırlar içinde  ve dışında ülkeyi terör örgütleri vasıtasıyla tehdit etmeye çalışanlara  cevaplarını çok daha güçlü şekilde vermeyi sürdüreceklerini söyledi.
 
 
"Yeni sistemi süratle ve en ideal şekilde hayata geçireceğiz"
 
24 Haziran'da milletin sadece bir cumhurbaşkanı ve 600 milletvekili  seçmediğini, aynı zamanda yeni yönetim sistemini de fiilen hayata geçirdiğini  aktaran Erdoğan, "Anayasa  değişikliği ile uyumlu şekilde gerek mevcut mevzuatın  ayıklanması gerek yeni yönetim sisteminin mimarisinin kurulması konusunda uzun  süredir hazırlık yapıyoruz. Şimdi yemin törenine kadar bu hazırlıkları bir kez  daha gözden geçirecek ve yeni sistemi süratle ve en ideal şekilde hayata  geçireceğiz. Gayemiz bu dönemde ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır." diye  konuştu.
 
Seçim beyannamesinde millete taahhüt ettikleri projelerin her birini  titizlikle takip edecek ve söz verdikleri şekilde hizmete sunacaklarını aktaran  Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"Üretimiyle, ihracatıyla, istihdamıyla, Kanal İstanbul'uyla,  Türkiye'nin otomobiliyle, savunma sanayi ürünleriyle, diğer tüm projeleriyle  ülkemizi geleceğe taşımak için gece gündüz çalışacağız. Dünya değiştikçe, Türkiye  değiştikçe reform ihtiyacımız hiç bitmeyecektir. Anayasamızda ve yasalarımızda  yeni yönetim sistemimizin tabii sonucu olan değişiklikleri Meclisimizle iş  birliği içinde devam ettireceğiz. Yargımızı tarafsız ve bağımsız niteliğini  güçlendirerek itibarını artırmak için gereken adımları atmayı sürdüreceğiz.  Demokrasimizi güçlendirmek, hak ve özgürlüklerde yeni ihtiyaçlara uygun  açılımları sürdürmek konusunda kararlıyız. Milletimizin bize verdiği ülkeyi  yönetme emanetini namusumuz bilip, canımızdan önde tutarak mücadele etmeye devam  edeceğiz. Vesayetin, darbecilerin, siyasi ekonomik tetikçilerin, sokak  çetelerinin, terör örgütlerinin pençesinden kurtardığımız Türkiye'yi dünyanın en  büyük 10 ülkesinden biri haline getirmeden bize durmak, dinlenmek, nefeslenmek  yok. 'Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan' diyen şairin işaret ettiği gibi  biz, ülkemizi iyi yönettiğimizde, milletimizin daha büyük başarılara imza  atacağına yürekten inanıyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletimiz için çok daha farklı bir dönem olacak
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Allah'ıma hamdediyorum. Ya Rab, bu kulunu bu millete hizmetkar eyledin,  sana ne kadar hamdetsek azdır diyorum." dedi. 
 
 
Erdoğan, Huber Köşkü'ndeki basın açıklamasının ardından, otobüsten  burada bekleyen vatandaşlara hitap etti.
 
Sözlerine, ayağı güvenlik kapısına sıkışan bir çocuğa geçmiş olsun  dileklerini ileterek başlayan Erdoğan, "Bir yavrumuz maalesef ayağının bariyere  sıkışması suretiyle yaralandı. Şu anda hastaneye götürülüyor. Ben bundan dolayı  arkadaşlarımla yaptığım istişarede müsaadeniz olursa, bu akşam burada yapacağımız  bu merasimi biz bir başka şekilde daha sonra yapalım. Sizin coşkunuz, coşkumdur.  Rabbim bizlere bu zaferi sizlerin dualarıyla, gayretleriyle lütfetti. İnşallah  önümüzdeki dönem ülkemiz, milletimiz için çok daha farklı bir dönem olacak.  Rabbim bu yavrumuza, hepiniz dua edin şifalar versin. Şu anda inşallah  doktorlarımızın da müdahalesiyle şifasını bulur, Ya Şafi, Ya Kafi, Ya Muafi ismi  şerifleri hürmetine inşallah sizlerin dualarıyla bu yavrumuzu sağlıklı bir  şekilde görmeyi bizlere nasip eder." ifadelerini kullandı.
 
 
"Netice yurt içinde ve dışında gayet olumlu"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda gelen bütün neticelerin yurt içi ve  yurt dışında gayet olumlu, güzel olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Parlamentoda her ne kadar hedefe ulaşamadıysak da inşallah elimizden  gelen bütün gayretlerimizle onu da Cumhur İttifakı olarak çözmenin gayreti içinde  olacağız. Allah yar, yardımcımız olsun. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum, buradan  ayrıca Kısıklı'ya da seslenmek istiyorum. Kısıklı'da da yine büyük bir teveccüh  var, beklenti var. Oradaki kardeşlerim de bu akşamki organizasyonu inşallah iptal  edelim, sadece Ankara'daki balkon konuşmasıyla bu işi toparlayalım diyorum.  Sizleri Allah'a emanet ediyorum, Kısıkılı'daki kardeşlerimi de Allah'a emanet  ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun  inşallah. Sağ olun, var olun."
 
 
Erdoğan, sözlerini, "Allah'ıma hamdediyorum. Ya Rab, bu kulunu bu  millete hizmetkar eyledin, sana ne kadar hamdetsek azdır diyorum. Sağ olun, çok  teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin." diyerek tamamladı.
 
'Milletimin bu  sevgisine layık olabilirsem ne mutlu bize'
 
Ankara'ya hareket etmek üzere Atatürk Havalimanı'na gelen  Cumhurbaşkanı Erdoğan, aracından inerek askeri apron önünde kendisini bekleyen  vatandaşları selamladı.
 
Erdoğan, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Milletimin bu  sevgisine layık olabilirsem ne mutlu bize. Biz 20 yıllık Belediye Başkanlığı,  Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı döneminde millete efendi olmaya değil hep  hizmetkar olmaya gayret ettik. Benim milletim de bunun farkında ve bu sevgisini  bu seçimde de gördüğünüz gibi yüzde 52,5'lik bir oy oranıyla ortaya koydu." diye  konuştu.
 
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada oyuncak hediye etti, vatandaşlardan  birinin çocuğunu kucağına alarak sevdi.
 
   Erdoğan daha sonra makam aracıyla uçağın bulunduğu bölüme hareket  etti.
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter'dan 'Devam' dedi
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonrası Twitter'dan şu açıklamayı yaptı:
 
 
 

ETİKETLER