Çiftleşmek için şehri istila ettiler 26 Kasım, 14:04'de eklendi

Avustralya'da her yıl ilkbaharda milyonlar yengeç, nemli ormanlardan denizlere doğru göç ediyor

1.
Avustralya'da her yıl ilkbaharda milyonlar yengeç, nemli ormanlardan denizlere doğru göç ediyor

2.
Avustralya’nın Christmas Adası’nı her yıl ikbaharda kızıla boyayan yengeçler, ülkenin kuzey batısında bulunan adadaki nemli ormanlardan çıkarak denizlere doğru yol alıyor.

3.
Göç etmek için Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ağır yağışları bekleyen yengeçler, aslında havadaki nem oranının artmasını bekliyor.
4.
9 km yolu yaklaşık beş günde kateden yengeçler, böylece ılık Hint Okyanusu’na ulaşıyor.

5.
YOL ÖNCELİĞİ YENGEÇLERİN

Yollara bu kadar yengeç dökülünce, Avustralya parklarından sorumlu kurum Parks Australia, göç esnasında ve öncesinde yolları kapatıp çitler kurarak, tüneller inşa ederek göçü kolaylaştırmaya, yengeçleri korumaya çalışıyor, hatta şoförlerden yengeçlerin geçmesi için arabalarını durdurmaları isteniyor.

6.
ÇİFTLEŞME DÖNEMİ

Kumsala vardıklarında erkek yengeçler kazdıkları yuvaları korumak için birbiriyle kavgaya tutuşuyor, 5-6 gün sonra ise dişi yengeçler geldiğinde çiftleşmeye başlıyorlar.
7.
Dişi yengeçler göçe ne zaman başlamış olursa olsun yumurtalarını denizde bırakmak için ay döngüsünün belli bir gününü bekler.
8.
Uzmanlar deniz seviyesindeki gel-git kaynaklı değişimin en az olduğu bu dönemde yumurtaların canlı kalma şansının daha fazla olduğunu söylüyor.9.
Yengeçler havanın daha serin olduğu erken saatlerde ve akşam saatlerinde yol alır; hava sıcaklığının artması halinde göçe ara verilerek beklenir.
10.
Parks Australia blogunda yer alan bilgilere göre, yengeçlerin bu yılki yumurtlama döneminin 7-8 Aralık ya da 6-7 Ocak olacağı tahmin ediliyor.
11.
12.