Canan Karatay'dan güzellik önerisi

AA |  05 Mayıs 2018 Cumartesi - 21:26 | Son Güncelleme : 05 05 2018 - 21:26

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Şimdi hanımlar güzellik için botoks yaptırıyor, en güzel kollajen ve botoks kelle paçada vardır." dedi.


Çeşitli etkinlikler kapsamında beraberinde Kardiyoloji Prof. Dr. Nuran  Yazıcıoğlu ile Elazığ'a gelen Karatay, Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi ve  Geçici Bakımevi'ni ziyaret etti.
 
Hayvan hastanesindeki çalışmalar hakkında bilgi alan ve hayvanlarla  bir süre ilgilenen Karatay, zorunlu olmadıkça evcil hayvanların  kısırlaştırılmasına karşı olduğunu belirtti.
 
Hayvanların kısırlaştırılmasının bir anlamda onların özgürlüğünün  elinden alınması anlamına geldiğini ifade eden Karatay, şöyle konuştu:
 
"Hayvanların kısırlaştırılmasına karşıyım. Hayvanların  kısırlaştırılması demek onların normal hayatını ellerinden almak demektir. Kendi  zevkimiz, rahatımız için onları kısırlaştırmaya hakkımız yok. Doğal yaşamlarını  engellemiş oluruz diye düşünüyorum. Yalnız bir noktada kısırlaştırmaya karşı  değilim. Hayvanların değil, çocuklara ve kadınlara tecavüz eden, boğazlayan  erkeklerin kısırlaştırılması lazımdır, rica ediyorum böyle bir kanun çıksın."
 
"Şeker, un, rafine tuz ve yağlara dikkat"
 
Karatay, şeker, un, rafine tuz ve yağların insan sağlığını doğrudan  olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.
 
Bu tür besinlerin kandaki insülin ve trigliserit miktarının artmasına  ve bütün hastalıkların temelinde hücresel düzeyde bozuklukların başlamasına neden  olduğunu aktaran Karatay, şunları söyledi:
 
"Bunları yemediğimiz zaman şekerimiz ve insülinimiz yükselmez. Şekerli  içecekler, bal, pekmez de dahil bunlar insülini zıplatır. İnsülini zıplatırsak  3-12 yaşından itibaren vücutta hastalıklar, metabolik bozukluklar başlıyor çünkü  insülin yükseldiği anda vücuttaki hormonal denge alt üst oluyor, hormonal  değerler aşağı iniyor. Tiroit, seks, stres hormona iniyor; tiroit hastası, kısır  hastası gibi oluyoruz. İnsülin hormonu yüksek olduğu zaman stres ve tansiyonu  arttırıyor."
 
"Felç, kanser, obezite, kalp krizi gibi hastalıklar genetik olarak  geçmez"
 
Karatay, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, son 25 yıl içerisinde  obezite, kanser, felç, kalp krizi gibi hastalıkların giderek yaygınlaştığına  dikkati çekti.
 
Bu tür rahatsızlıkların genetik olarak ortaya çıkan hastalıklar  olmadığını savunan Karatay, şu değerlendirmeyi yaptı:
   
"Dünyada kalp krizi, felç, kanser ve obezite salgını var. Salgın  hiçbir hastalık genetik olamaz. Onun için annede meme kanseri, alzaymır, şeker  hastalığı var sende olacaksın diye bir şey yok. Bunların hepsinin sağlıklı yaşam,  sağlıklı ve doğal beslenme olursa önlenebileceği gösterildi. Halkımızı  umutsuzluğa sürüklemeyeceğiz, her şeyin sağlıklısını yiyeceğiz ve bunu düzeltmek  doktorların ya da benim elimde değil, sizin kendi elinizde." dedi.
 
"Kelle paça, doğal botoks"
 
Karatay, sağlık için rafine yağlar yerine doğal tereyağı, zeytinyağı  ve balık yağının mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Kırmızı etin yağıyla birlikte tüketildiğinde vücut için daha faydalı  olduğuna işaret eden Karatay, etli yemeklerden özellikle kelle paçanın sağlık  açısından büyük faydalarının olduğunu anlattı. Karatay, şöyle devam etti:
 
"Yağlı balıklar, köy tavuğu yumurtası, tam yağlı kaya tuzlu peynir,  tam yağlı yoğurt tüketilecek. Karbonhidratlar da doğal olacak, fabrikadan çıkmış  olmayacak. O halde doğanın bize bahşettiği en sağlıklı şey kelle paça, içinde her  şey var. Bunu bol bol yiyeceğiz, gençler ve çocuklar maalesef bunun ne olduğunu  bilmiyor çünkü anneler bunu çocuklarına vermedi, tattırmadı, küçümsendi. Kemik  ağrılarına, eklem ağrılarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir. En  güçlü kollajendir. Şimdi hanımlar güzellik için botoks yaptırıyor, en güzel  kollajen ve botoks kelle paçada vardır."
 
"Fındık fıstık çıtır çıtır, hem kan yapar hem ısıtır"
 
Probiyotik içeriği bakımından mevsiminde turp ve havuç tüketilmesinin  de sağlık için faydalı olduğunu ve ömre uzattığını ifade eden Karatay, doğal  besinlerin daha çok tok tuttuğunu bildirdi. Karatay, şunları kaydetti:
 
"Fıstık yerseniz, fıstık gibi olursunuz, uzun ve sağlıklı yaşarsınız.  Doğal olarak yani kavrulmamış olarak yiyeceksiniz. Zamanımızda yerli malı haftası  vardı şimdi de var. O zaman bize ezberletmişlerdi, biz de çıkar titreye titreye  "Fındık fıstık çıtır çıtır, hem kan yapar hem ısıtır" diye şiir okurduk. Neden  hem kan yapıyor hem ısıtıyor? Çünkü doğanın doğal olan mineral, vitamin,  karbonhidrat, omega 3 ve omega 6 yağ deposu olarak kabul edilir."
 
Karatay, Elazığ Belediyesince düzenlenen "Elazığ'ın Bilim İnsanları  Elazığlılarla Buluşuyor" programına ve kendisi ile Yazıcıoğlu'nun isimlerinin  verildiği Ataşehir'deki iki parkın açılışına da katıldı.   

ETİKETLER