Çam ormanı yerine bal ormanı

11 Temmuz 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 2:30

İzmir’in Menderes ilçesinde tarihin en büyük orman yangınında yaralar sarılıyor. Bölgeye yaklaşık 800 bin kızılçam ile çeşitli meyve fidanları dikilirken, bal ormanları oluşturuldu.


İZMİR’in Menderes ilçesinde geçen yıl çıkan, ilçe tarihinin en büyük orman yangınında, 1000 hektar orman ile 200 dönüm tarım arazisi kül oldu. Ormanlıkta bırakılan kırık cam şişenin parçasının sıcakta mercek görevi görmesiyle yangının çıktığı anlaşıldı. Kente içme suyunun sağlandığı Tahtalı Barajı’nın havzasında kalan yemyeşil alan, yerini kapkara görüntüye bıraktı. Doğal hayatın büyük zarar gördüğü yangında, 1000 hektar orman ile 200 dönüm tarım arazisi kül oldu. Bölgede başta zeytin, badem ve armut ağaçlarının bulunduğu 200 dönüm zirai arazinin zarar gördüğü tespit edildi. Ayrıca süs bitkileri üretiminin de yapıldığı bölgede bir sera kül oldu. 
 
Seferberlik
 
Yangın çıkan bölgede orman ekipleri, seferberlik ilan etti. Alevlerin sardığı alandaki yanan ağaçlar, kesilip, buradan taşındı. Toprak, yangının kötü etkilerinden tamamen temizlendi. Bölgede tamamlanan çalışmalar sonrası 580 bin kızılçam, 120 bin kara selvi, 20 bin dut ile yabani elma, badem, ceviz, akasya, defne, akağaç ve katalpa dikildi. Yine bölgede 300 dekarlık alanda bal ormanı kuruldu. Bu alana da en lezzetli balların yapılması için toplam 63 bin 400 lavanta ve kekik ile yabani elma, dut, biberiye, badem, akasya, ahlat, iğde fidanı dikildi.

ETİKETLER