Gazetevatan.com » Yazarlar » Yeni rota Balkanlar

Yeni rota Balkanlar

30 Mayıs 2016 Pazartesi


TURİZMDE yaşanan olumsuzluklara rağmen Tatilbudur.com, 2016 yılının ilk 4 ayını yüzde 40 büyüme ile kapattı. Şu ana kadar 350 bin kişilik rezervasyon gerçekleştiren tatilbudur.com’un ziyaretçi sayısı 20 milyonu geçerken çalışan sayısı da 1.200 kişiye ulaştı.
 
2015 Kasım ayında MCI, İş Girişim Sermayesi ve 37 Vantures ile ortaklığa imza atan Tatilbudur.com’un Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Bülent Kuş, yeni destinasyonlarından olan Belgrad’da bir basın toplantısı yaparak 2016 yıl sonu hedeflerini ve sektöre ilişkin öngörülerini paylaştı. Yıl sonunda yüzde 80 olan online satışlarını 5 puan artırarak yüzde 85’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Kuş, 1 milyonun üzerinde kişiye seslenmeyi ve yüzde 40 büyüme hedeflediklerini söyledi.
 
Yerli turiste avantajlı fiyat
 
2016’da yurt içi erken rezervasyon oranlarının daha da artacağını belirten Kuş, beklentilerini şöyle sıraladı: “Rus ve Avrupalı sayısında beklendiği üzere azalma olacak, otel fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 20’lere varan bir düşüş yaşanırken yerli turiste yönelik avantajlı fiyatlar sunulacak. Rusya, Avrupa ve İngiltere’den beklenen azalmaya karşın Ortadoğu, Ukrayna ve Balkan ülkelerinden artış yaşanacak. Sektördeki tahmini kayıp yüzde 45 olacak.”
 
Bu koşullara rağmen her krizin aynı zamanda bir fırsat olduğunu unutmamak gerektiğini söyleyen Kuş, bu nedenle yeni destinasyonlara yönelmekten vazgeçmediklerini ifade etti. Yeni destinasyonları arasında Tayland, Belgrad, Balkanlar ve maç turları yer alan tatilbudur.com 139 TL’ye uçak bileti dahil 4 geceli Bodrum, Seferihisar ve Side turları gibi turlar da sunuyor. Ramazan Bayramı için de Selanik, Halkidiki-Thasos, Selanik-Sofya, Thassos, Güney İtalya turları bulunuyor.