Bozcaada Kilisesi tapusuna kavuştu

02 Eylül 2011 Cuma - 2:31 | Son Güncelleme : 02 09 2011 - 2:31

AİHM’e başvuran Kimisis Teodoku açtığı davaları kazandı


Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde kilise ve Rum Mezarlığı’nın tapularını almak için AİHM’e başvuran Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı, açtığı davaları kazandı.

Bozcaada ile Gökçeada’da bulunan Merkez Panayia, Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy Rum Ortodoks Kilisesi Vakıfları’nın avukatı olarak 2009 yılından buyana toplam 286 kilise, mezarlık, manastır ve arazilerin tapu devrini alabilmek için hukuk mücadelesi veren avukat Ayşe Dilek Razlıklı, Bozcaada Rum Ortodoks Kilisesi’nin tapusunu Çanakkale İdare Mahkemesi kararı, Bozcaada Rum Ortodoks mezarlığının tapusunu ise AİHM kararı ile aldı.

10 yıllık mücadele

Çanakkale’nin Bozcaada ve Gökçeada İlçesi’ndeki Rum Ortodoks Kiliseleri Vakfı’nın avukatı Razlıklı, 2001 ve 2002 yıllarında her bir gayrimenkulün ayrı tapu siciline kaydedilmesi talebiyle Bozcaada Kadastro Mahkemesi’nde dava açıldığını söyledi ve mücadelesini şöyle anlattı: “Bozcaada Kilisesi, manastır ve mezarlığı 1991 yılı Mayıs ayında adada yürütülen kadastro çalışmaları sırasında Hazine ile belediyenin üzerine geçirildi. Dava açtık, ancak Kadastro Mahkemesi olumsuz karar verdi. Biz de AİHM’e gittik. 6 Ocak 2010’da AİHM, Türkiye’den malların 3 ay içinde iade edilmesini isteyen kararını verdi. Bozcaada Kilisesi ve mezarlığının tapusunun verilmesine ilişkin bir süreç başladı. Her iki adaya ilişkin, tapusu alınamamış taşınmazların tapularının alınması yönünde sürdürülen hukuk mücadelesinde zaman içinde 5737 sayılı Vakıflar Kanununun 7’nci geçici maddesi uyarınca yaptığımız başvuruların sonuçsuz kalmasının ardından, Çanakkale İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Görülen davada, Bozcaada’da 21, Gökçeada’da ise 15 Rum Ortodoks cemaat vakfının taşınmazının tapusunun verilmesine ilişkin dosyadan, 9’unun tapusu, mahkeme kararıyla geçen temmuz ayında vakfa teslim edildi.”

‘Aynen iade’ kararı

AİHM’in Bozcaada Rum Mezarlığıyla ilgili olarak açılan davada, ’Aynen iade’ kararı verdiğini söyleyen Razlıklı, “Bu karar ile asırlardır adada yaşam sürmüş ve ölümleri ardından Bozcaada Rum Ortodoks Mezarlığı’nda toprağa verilmiş, Rum asıllı Türk vatandaşlarının yattığı mezarlığın tapusu Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı’na teslim edildi” dedi.

ETİKETLER

0