BNP Paribas'tan Türkiye açıklaması

DHA |  14 Eylül 2018 Cuma - 19:30 | Son Güncelleme : 14 09 2018 - 19:30

Fransa merkezli BNP Paribas Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Jean Lemierre, Türkiye ekonomisinin karşılaştığı zorluklara rağmen harika bir durumda olduğunu ve BNP Paribasın Türkiye piyasasından çekilme gibi bir planı olmadığını söyledi.


Her yıl Singapurda düzenlenen Singapur Zirvesinde CNBCye konuşan Lemierre, Türkiye harika bir ülke ve harika bir ekonomisi var dedi ve ekledi:
 
Türkiye ekonomisi hakkında yapılan bütün yorumları biraz azaltmalıyız. Türkiye harika bir durumda. Ülke olarak her zaman zorluklarla yüzleştiler ve eminim şu an karşılaştıkları zorlukla da doğru bir şekilde başa çıkacaklar.
 
Merkez Bankasının Para Politikası Kurulunun (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını Perşembe günü 6.25 puan artışla yüzde 17.75ten yüzde 24e yükseltilmesine karar vermesinin doğru bir tepki olduğunu belirten Lemierre, şöyle konuştu:
 
Faiz arttırarak Türkiye ciddi ve oldukça önemli bir karar aldı. Türkiyein içinde bulunduğu duruma tepki vermesi gerekiyordu ve bence liranın gün geçtikçe değer kaybettiği bu dönemde doğru bir önlem aldılar.

ETİKETLER