Bitlis Valiliğinden "taşımalı oy kullandırma" talebi

AA |  21 Eylül 2015 Pazartesi - 15:48 | Son Güncelleme : 21 09 2015 - 15:48


Bitlis Valiliği, bazı yerleşim yerlerindeki seçmenlerin  il ve ilçe merkezlerinde oy kullanması için İl Seçim Kurulundan "taşımalı oy  kullandırma" talebinde bulundu. 
 
Vali Ahmet Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım'da  yapılacak seçimlerde, "iradenin sandığa yansıması, sandık güvenliğinin sağlanması  ve sandık taşınmasında yaşanması muhtemel sıkıntıları çözmek amacıyla" bazı  bölgelerin il ve ilçe merkezlerinde oy kullanması için İl Seçim Kuruluna  başvuruda bulunduklarını söyledi. 
 
Seçmen iradesinin ve sandıkların güvenliği açısından böyle bir çalışma  yürütüldüğü belirten Çınar, şöyle dedi: 
 
 "Bu sadece Bitlis ile ilgili değil. Bu Türkiye'nin mevzusudur.  Sandıkların ve iradenin güvenliği açısından böyle bir çalışma yaptık.  İlçelerimizde ilçe seçim kurullarına, merkezde ise İl Seçim Kuruluna teklifte  bulunduk. Henüz bir sonuç çıkmadı. Seçim kurulları buna karar verecek. Biz sadece  teklifte bulunduk. İradenin sandığa yansıması, sandık ve iradenin güvenliğini  sağlamak ile sandıkların uzak köylere taşınmasında yaşanan sıkıntıların çözümü  için kırsal ve şehir bölgesinde böyle bir çalışma yaptık. Bütün  kaymakamlıklarımız da bununla ilgili çalışma yaparak, ilçe seçim kurullarına  bildirdi."