BİFO Avrupa turnesine çıkıyor!

19 Ekim 2017 Perşembe - 13:30 | Son Güncelleme : 19 10 2017 - 13:30

Türkiye’nin en iyi senfonik topluluklarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20–25 Ekim 2017 tarihleri arasında yeniden Avrupa turnesine çıkıyor.


2016 Şubat’ında Avrupa turnesine çıkan ve dinleyicilerinin beğenisini kazanan topluluk, bu kez Essen, Ljubljana, Viyana ve Zürih’i kapsayan turne süresince, 6 günde 4 ülkede Avrupalı müzikseverlerle buluşacak. Turne kapsamındaki ilk konser yarın akşam Almanya’nın Essen kentindeki Philharmonie Essen’de gerçekleşecek.
 
Borusan Holding’in girişimiyle 18 yıl önce kurulan ve hızla Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Avrupa’nın da en iyi senfonik topluluklarından biri olma yolundaki hedefine emin adımlarla ilerliyor. 
 
19 Ekim 2017 Perşembe akşamı (bu akşam) Zorlu PSM Ana Tiyatro’da, dünyaca ünlü iki keman virtüözü Vadim Repin ve Daniel Hope’a eşlik edeceği yeni sezonun açılış konserinde İstanbullu müzikseverlerle buluşacak BİFO, bu konserde Turnage’ın “Shadow Walker” başlıklı yaptının dünya prömiyerine imza atacak ve hemen ardından Avrupa turnesine çıkacak.
 
Solistler Vadim Repin ve Daniel Hope
 
İlk Avrupa turnesini 2016 Şubat ayında Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel’in doğup büyüdüğü şehir olan Viyana’dan Almanya’ya uzanan bir programla geçen yıl gerçekleştiren BİFO’nun 2017 Ekim’inde gerçekleştireceği Avrupa turnesi çok daha kapsamlı. 20–25 Ekim 2017 tarihleri arasındaki Avrupa turnesi kapsamında orkestra; Essen, Ljubljana, Viyana ve Zürih’in önemli konser salonlarında Avrupalı müzikseverlerle buluşacak. BİFO Avrupa’da vereceği dört konserde, kariyerlerinin zirvesindeki dünyaca ünlü iki keman virtüözü Vadim Repin ve Daniel Hope’a eşlik edecek.
 
6 günde 4 ülke, 4 konser
 
BİFO’nun 2017 Avrupa turnesinin ilk konseri 20 Ekim Cuma akşamı, Almanya’nın Essen kentindeki Philharmonie Essen’de; ikinci konseri 21 Ekim 2017 Cumartesi akşamı, Slovenya’nın Ljubljana kentindeki Cankarjev Dom Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Her iki konserde Turnage’in “Shadow Walker”, Adams’ın “Tromba Lontana”, Ives’in Yanıtlanmamış Soru, Bartók’un Opus 19 Mucizevi Mandarin ve Tüzün’ün Çayda Çıra Uvertürü adlı yapıtları seslendirilecek. 
BİFO, turnenin üçüncü konserini 23 Ekim 2017 Pazartesi akşamı, müzikseverlerin “dünyanın en güzel müzik binası” olarak nitelendirdiği Viyana’daki Wiener Musikverein’da verecek. Konserde Balakirev’in Islamey, Turnage’in “Shadow Walker” ve Berlioz’un Opus 14 Fantastik Senfoni adlı yapıtları seslendirilecek.
 
Turnenin son durağı ise İsviçre’nin Zürih kenti olacak. 25 Ekim 2017 Çarşamba akşamı Maag Arena Salonu’nda, yine Sascha Goetzel yönetiminde vereceği konserde BİFO; solistler Vadim Repin (keman), Daniel Hope (keman), Pelin Halkacı Akın (keman), Daria Zappa (keman) ve Sarper Kaynak’a (klavsen) eşlik edecek. Konserde Vivaldi’nin Dört Keman için Si minör Konçerto, Turnage’in “Shadow Walker” ve Rimski-Korsakov’un Şehrazad isimli eserleri seslendirilecek.