• »
  • Gündem Haberleri »
  • Beşiktaş saldırısı davasında karar: 47'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 890 yıl hapis

Beşiktaş saldırısı davasında karar: 47'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 890 yıl hapis

AA |  17 Mayıs 2019 Cuma - 12:33 | Son Güncelleme : 17 05 2019 - 13:49

Beşiktaş'ta 47 kişinin şehit olduğu terör saldırısına ilişkin davada 4 sanık 47'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 890 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Terör örgütü PKK tarafından 10 Aralık 2016'da Vodafone  Park'ta oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından düzenlenen ve 40'ı emniyet  mensubu 47 kişinin şehit olduğu, 242 kişinin de yaralandığı terör saldırısına  ilişkin 24'ü tutuklu 27 sanıklı davada, saldırının planlayıcılarının da  aralarında bulunduğu 4 sanığa 47'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 890'ar  yıl hapis cezası verildi. 
İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi  karşısındaki binada yapılan duruşmada, dosyayı karara bağladı.  Heyet, tutuklu sanıklardan Zozan Kutum, Mehmet Emin Töre, Gülşen  Bahadır ve Tufan Beyhan'ı "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve 46  kişiye karşı "tasarlayarak ve bombalamak suretiyle kasten öldürme" suçlarından  47'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırdı.
 
Mahkeme heyeti, bu 4 sanığı ayrıca 242 kişiye karşı "tasarlayarak ve  bombalamak suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 4 bin 840'ar yıl,  "tehlikeli madde bulundurmak" suçundan 13 yıl üçer ay, "kamu malına zarar verme"  suçundan 21'er yıl ve "mala zarar verme" suçundan 15 yıl dokuzar ay olmak üzere  toplamda 4 bin 890'ar yıl hapis cezasına mahkum etti.Mahkeme, 10 sanığın ise "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü  bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
 
Söz konusu 10 sanık ayrıca, "tasarlamak ve bombalamak suretiyle kasten  öldürmeye yardım etme", "tasarlamak ve bombalamak suretiyle kasten öldürmeye  teşebbüse yardım etme"’, "tehlikeli madde bulundurma", "kamu malına zarar vermeye  yardım etme" ve "mala zarar vermeye yardım etme" suçlarından 25 yıldan 3 bin 380  yıla kadar değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme 4 sanığa da "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15  yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası verdi.
 
 Biri firari 9 sanığın dosyası ayrıldı
 
Bu dosyada yargılanan 8 sanıkla ilgili kovuşturmanın genişletilmesi  kararı alarak dosyalarını ayıran mahkeme bir firari sanığın da dosyasının  ayrılmasına hükmetti.Dava dosyasında yaralı olarak yer alan ve geçen hafta hastanede  tedavisi sürerken şehit olan polis memuru Muammer Ateş’e yönelik saldırıyla  ilgili de ek iddianame düzenlenecek. Şehit Ateş’e yönelik eylemlerden dolayı  sanıklar iddianamenin gönderileceği mahkeme tarafından ayrıca yargılanacak.
 
 Sanıklara urgan atıldı
 
Kararın okunmasından sonra müştekiler ve şehit yakınları duruşma  salonunda ellerinde Türk bayrakları ile tekbir getirdi. Tek sıra halinde salondan çıkartılan sanıkların bir kısmı örgütsel  slogan atarken, bir sanık da zafer işareti yaptı. Bunun üzerine müştekiler ve şehit yakınları, sanıklara tepki  göstererek, bir poşet içinde getirdikleri urganları fırlattı. Sanıkların salondan çıkartılmasından sonra müştekiler ve şehit  yakınları, sanık avukatlarına tepki gösterdi.
 
  
 

ETİKETLER