Son dakika: Bedelli askerlik için başvuru kılavuzu yayımlandı

03 Ağustos 2018 Cuma - 11:34 | Son Güncelleme : 03 08 2018 - 15:43

Bedelli askerlik için başvuru kılavuzu Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yayımlandı. Bedelli askerlik yapacaklar nereye başvuracak? Nerede eğitim görecekler? İşte adım adım kışı yolu...


Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren bedelli askerlik için başvuru kılavuzu Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yayımlandı.Kılavuzun yayımlanmasının ardından yaşanan yoğunluk nedeniyle "asal.msb.gov.tr" kitlendi.

BAŞVURULAR 'ASAL'DAN YAPILACAK

Başvurular e-devlet adresinden yapılacak.Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında bedelli askerlik hakkında birçok detay resmiyete kavuşmuş oldu. Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994'ten önce doğan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.
 
İŞTE ADIM ADIM TAKİP EDİLİCEK YOL
 
Bedelliden faydalanan vatandaşların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15 bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.
 
İŞTE EĞTİM VERİLİCEK KIŞLALAR
 
58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı
Burdur5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
Sivas1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
Manisa3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
Antalya48’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı
Tokat15’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
Amasya59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı
Erzincan3’üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı
Ezine-Çanakkale1’inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı
Aydın116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı
Çanakkale9’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı
BilecikJandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı-Seferihisar
İzmir10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bornova-İzmir 
 
SAĞLIK NEDENİYLE MUAF TUTULANLAR DA FAYDALANABİLECEK
 
Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.
 
BEDELLİDEN FAYDALANANLAR ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAK
 
Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.
Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. 
Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.
 
ZİRAAT VE HALKBANK
 
Uygulamadan yararlanacaklar bedelli askerlik ücreti olan 15 bin TL’yi Ziraat Bankası ve Halkbank’a yatıracak. Yurtdışında yaşayıp uygulamadan yararlanacakların temel askerlik eğitimi ise internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu uzaktan eğitimde ‘devlet şuuru, vatan sevgisi, tarih, vatandaşlık eğitimi ve TSK’yı tanıma’ içerikleri yer alacak. Uzaktan verilecek bu eğitimde sınav koşulu ise yer almayacak.
 
 

ETİKETLER