BDDK Başkanı'ndan yerli derecelendirme kuruluşu açıklaması

06 Temmuz 2018 Cuma - 15:07 | Son Güncelleme : 06 07 2018 - 16:02

BDDK Başkanı Akben, "Bağımsız yerel bir derecelendirme kuruluşu kurulmasının önünü açabilecek düzenlemeleri yaptık. Bundan sonra da artık inşallah şirketin kuruluşu gerçekleşecek. Şu anda TBB ve TKBB üyesi bankalarımızdan bir kuruluş kurma konusunda talepler var. Bunun yanında TOBB, Finansal Kurumlar Birliği üyeleri, Türkiye'nin belirli holding ve şirketleri ortak olabilir. Yani çok geniş bir tabanı olmasını arzu etmekteyiz" ifadelerini kullandı.


Bankacılık Düzenleme ve  Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, yaptığı açıklamada, derecelendirme kuruluşlarının  yetkilendirilmesine ve faaliyetlerine ilişkin esasların belirlendiği yönetmelikte  değişiklik yaptıklarını, yeni yönetmeliğin bugün yürürlüğe girdiğini söyledi.
 Türkiye'de ülke ihtiyaçlarını ve dinamiklerinin bilincinde güçlü,  piyasa kabul edilirliği yüksek, bağımsız yerel bir kuruluşun kurulması yönünde  uzun zamandan beri uğraş ve çabaları olduğunu anlatan Akben, artık bu çalışmaları  sonlandırdıklarını ifade etti.
 
Akben, mevzuat açısından tüzel kişilerin de dahil olabileceği şekilde  güçlü ve çeşitlendirilmiş ortaklık yapısına sahip bağımsız yerel bir  derecelendirme kuruluşu kurulmasının önünü açacak düzenlemeleri yaptıklarını ve  mevzuatı belirlediklerini aktararak, "Dün de Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve  ilgili bankalarla bir toplantı yaptık. Bundan sonra da artık inşallah şirketin  kuruluşu gerçekleşecek." diye konuştu. Söz konusu derecelendirme kuruluşunun veya kuruluşlarının kuruluşunda  kendilerinin yer almayacağını belirten Akben, şunları kaydetti:
 
"Biz sadece kredi derecelendirme kuruluşunun kurulmasının önündeki  engelleri kaldırdık, düzenlemeleri yaptık ve mevzuatı belirledik. Artık kuruluş  aşamasına geçildi. Bizim belirlediğimiz yönetmelik ve şartlara uygun olanlar  derecelendirme kuruluşunu kuracak. Kurulacak herhangi bir yerel derecelendirme  kuruluşuna bankalar, özel kuruluşlar ve birçok yabancı kuruluş çıkar çatışmasını  oluşturmamak kaydıyla ve bağımsızlığı etkilemeyecek ortaklık payları ile ortak  olabilir. Şu anda TBB ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyesi  bankalarımızdan bir kuruluş kurma konusunda talepler var. Geçenlerde bazı  bölgesel ve uluslararası yabancı derecelendirme kuruluşları da ortak olmak  istedikleri yönünde taleplerde ve bilgi alma isteğinde bulunmuştu. Bunun yanında  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Finansal Kurumlar Birliği (FKB)  üyeleri, Türkiye'nin belirli holding ve şirketleri ortak olabilir. Yani çok geniş  bir tabanı olmasını arzu etmekteyiz. Burada mühim olan şirketin Türkiye'de  kuruluyor ve yerel dinamikleri olması."
 
 Akben, ülkemizin finansal piyasalarının ve özellikle bankacılık  sektörümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak yerel bir derecelendirme kuruluşunun en  kısa zamanda kurulmasını istediklerini vurgulayarak, "TBB tarafında da çalışmalar  yapıldı. Onlar da bu konudaki alt yapıyı düzenlediler. Artık bundan sonra  ortakları kim olacak, hangi bankalar veya özel şirketler ortak olabilecek kısmı  TBB koordinasyonunda yürütülecek." ifadelerini kullandı.
 
  
 

ETİKETLER