Bayram için yola çıkanlar uzun kuyruk oluşturdu! Gidiş de dönüş de dolu...

14 Haziran 2018 Perşembe - 15:01 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 15:14

Ramazan Bayramı öncesi AŞTİ'de yoğunluk oluşturan vatandaşların rahat ve huzurlu bir yolculuk yapabilmesi için güvenlik önlemleri artırıldı. Aynı yoğunluk İstanbul'da da yaşanıyor. Ramazan Bayramı sonrası İstanbul'a dönüşlerde seçim nedeniyle otobüs biletleri tükenirken, ek seferlerin biletleri de satılmaya başlandı.


Ramazan Bayramı nedeniyle binlerce kişi yollara çıktı. Otogarlar, iskeleler ve havalimanlarında yoğunluklar yaşanıyor. Dönüş biletleri de şimdiden tükendi. 
 
Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde (AŞTİ) Ramazan  Bayramı öncesi yoğunluk yaşanıyor.    Bayramı aileleriyle geçirmek isteyenler, AŞTİ'de uzun kuyruklar  oluşturdu. AŞTİ'ye günlük ortalama 1300 civarında otobüs giriş çıkış yaparken, bu  sayı bayramlarda tatilin süresine göre 1600 ila 2 bin'e kadar çıkıyor.Yolcu yoğunluğunun arttığı AŞTİ'de, bayram öncesi vatandaşların rahat  ve huzurlu bir yolculuk yapabilmesi için güvenlik önlemleri de artırıldı. Türkiye'nin dört bir yanından 24 saat boyunca yolcu giriş çıkışının  olduğu AŞTİ'nin her bir noktası, 77'si hareketli, 113'ü de sabit olmak üzere 190  güvenlik kamerası ile izleniyor
 
 Güvenlik personeli, yolcular ve araçlarda silah ve bomba kontrolleri  yapıyor, aranan suçluların bulunması, asker kaçakları, evden kaçanlar ve kaçak  göçmenlerin yakalanması ve şüphelilerin emniyet güçlerine teslim edilmesi için  çalışıyor. Yolcuların geçtiği giriş kapılarında x-ray cihazları ve dedektörlerle  arama yapıyor.  Terör ve asayiş olaylarına karşı yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı  AŞTİ'de, emniyet güçleri de takviye destek sağlıyor.
 
  
DÖNÜŞ BİLETLERİ DE TÜKENDİ 
 
Öte yandan Ramazan Bayramı sonrası İstanbul'a dönüşlerde seçim nedeniyle otobüs biletleri tükenirken, ek seferlerin biletleri de satılmaya başlandı.Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, Ramazan Bayramı sonrası seçim nedeniyle İstanbul’a dönüş biletlerinin tükendiğini belirtti.Özcan, normalde İstanbul’a günde bin 400-bin 500 otobüs seferi yapıldığını ancak bayramdan sonra, 18-23 Haziran için otobüs biletlerinin tükenmesi nedeniyle günlük 500-600 ek sefer koyduklarını ve bu biletlerin satışına başladıklarını bildirdi.
 
Birol Özcan, yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı’na kadar İstanbul’dan Trakya ve Anadolu’ya giden otobüslerin biletlerinin tükendiğini ve günlük ek sefer koyduklarını anımsattı.Okulların tatil olmasının da etkisiyle gidişlerde ek seferlerin biletlerinin de satıldığını ifade eden Özcan, 24 Haziran’daki Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri nedeniyle dönüşlerde de yoğunluk yaşandığını kaydetti.Özcan, “Daha önceden bayram öncesi memleketine giden vatandaşlar, okulların yaz tatiline girmesi nedeniyle hemen dönmüyordu. Ancak bu yıl seçim nedeniyle dönüşlerde yoğunluk yaşanıyor.” dedi.
 
“EK SEFERLERİN BİLETLERİ SATILMAYA BAŞLANDI”
 
TOFED Genel Başkanı Özcan, Anadolu ve Trakya’dan İstanbul’a her gün bin 400-bin 500 otobüs seferi yapıldığını, her otobüste ortalama 45 yolcunun yer aldığını belirterek, “Ancak bayramdan sonra, 18-23 Haziran’da otobüs biletlerinin tükenmesi nedeniyle günlük 500-600 ek sefer koyduk ve onların satışına başladık. Vatandaşlar ‘biletler bitti’ diye acele etmesin. Ek seferler talebe cevap verebilecek.” diye konuştu.Son dönemde uçak bileti fiyatlarının ciddi şekilde arttığını, bu nedenle vatandaşların otobüslere ilgisinin devam ettiğini ifade eden Özcan, “Özellikle son güne yakın alınan uçak biletleri ateş pahası… Ancak bizde bakanlıkça tavan bilet fiyatı uygulanıyor. Biz o rakamları geçemiyoruz.” dedi.
 
 
 

ETİKETLER