Başbakan Yardımcısı Şimşek'ten büyüme değerlendirmesi

09 Eylül 2016 Cuma - 10:42 | Son Güncelleme : 09 09 2016 - 10:42


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ikinci çeyrek büyüme rakamlarını değerlendirdi.  
  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in 2016 yılı ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesine ilişkin yazılı olarak değerlendirme yaptı. 2016 yılı ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 oranında büyüdüğünü belirten Şimşek, yaşanan jeopolitik gerginliklere ve küresel ekonomideki zayıflamaya rağmen yılın ilk yarısında büyüme yüzde 3,9 seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.
 
Zayıf seyreden küresel ticaret hacmi ve ticaret ortaklarımızın düşük talebi nedeniyle 2014 yılı son çeyreğinden itibaren ekonomideki iç talep ağırlıklı bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayan Şimşek, “2016 yılı ikinci çeyreğinde de iç talep büyümeye 5,2 yüzde puan katkı sağlarken; net dış talep 2,1 yüzde puan negatif katkı ile büyümeyi sınırlamıştır. Özel sektör tüketiminin büyümeye katkısı 3,4 yüzde puan olmuştur. Özel sektör yatırım harcamaları inşaat yatırımlarının pozitif katkısına rağmen zayıf makine teçhizat yatırımları nedeniyle ikinci çeyrekte büyümeye sınırlı negatif katkı sağlamıştır.
 
Büyümenin istihdam oluşturma kapasitesi yılın ikinci çeyreğinde de devam etmiştir. Ekonomimizde son bir yılda 795 bin kişiye ilave istihdam oluşturuldu. Böylece küresel krizden sonra yaratılan istihdam 7,2 milyon kişiye ulaşmıştır” dedi.
 
Diğer yandan, Ramazan Bayramı nedeniyle bir önceki yıla göre iki çalışma günü az olan Temmuz ayında, başarısız darbe girişiminin de etkisiyle genel koşullar zayıfladığının altını çizen Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu durumun sanayi üretimi ve ihracatta düşüşlere neden olduğunu, ekonomide yaşanan bu yavaşlamanın kalıcı olmadığını, Temmuz ayına özgü olduğunu değerlendirdiklerini belirterek, nitekim Ağustos ayı verilerine göre ihracatta önemli iyileşme gerçekleştiğini söyledi..
 
Dünya büyümesi ve ticaret hacminin 2016 yılında tahminlerden daha zayıf gerçekleşeceği görüldüğünü kaydeden Şimşek, “Bu kapsamda, hem küresel gelişmeler hem de yurtiçi faktörler 2016 yılında büyüme hızını sınırlandırıcı etki oluşturmaktadır. Bu durum dikkate alındığında ekonomimizin önümüzdeki dönemde sağlıklı ve yüksek oranlarda büyümeye devam etmesi için yurtiçi tasarruflarımızın ve yatırımlarımızın artırılması önem arz etmektedir. Yakın dönemde hayata geçirdiğimiz yatırım ortamının iyileştirilmesi, yatırımların proje bazında desteklenmesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım gibi önemli düzenlemeler bu amaca hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.
 
Son dönemde Türkiye'de yaşanan olaylar akabinde toplumun tüm kesimlerinde oluşan birlik ve beraberlik ortamının verdiği destekle, önümüzdeki dönemde yapısal reformları kararlılıkla ve hızla uygulamaya devam edeceklerini belirten Şimşek; bu sayede, daha güçlü ve kapsayıcı büyüme hedefine ulaşmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi

ETİKETLER