Bankalardan “Güçlüyüz” mesajı geldi

17 Mayıs 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 2:30

Merkez Bankası ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten gelen açıklamalara destek olacak ve doları geriletecek bir diğer açıklama Türkiye Bankalar Birliği’nden geldi.


Güven mesajı verilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi: “Yakın dönemde ABD’de faiz oranlarının yükselme, dünyada petrol ve emtia fiyatlarının artış eğiliminde olması yanında uluslararası ve bölgesel politik risklerin artması, gelişmekte olan ülkeleri olduğu gibi ülkemizi de etkilemektedir. Hükümetimizin, BDDK’nın, TCMB’nin ve ilgili kurumların temel makro dengelerin sağlıklı olarak sürdürülmesindeki kararlılığı, gereken önlemlerin alınmasındaki aktif yaklaşımı sayesinde Türkiye ekonomisi şoklara dayanıklıdır ve makul bir hızda büyümeye devam etmektedir.

Pozitif görünüm korunacak

İç ve dış şokların yaşandığı son 15 yılda Türkiye ekonomisi ortalama yüzde 6’ya yakın büyümüştür. Bankacılık sektörü büyümenin sağlıklı olarak sürdürülmesine destek olacak yapıda ve güçtedir; uluslararası düzenleme ve denetim kurallarına tam uyumludur. Bu yılın ilk çeyreği sonunda, sermaye yeterliliği oranı yüzde 16.6 ile küresel normların 2 katı düzeyindedir. Sorunlu kredi oranı yüzde 2.9 ile diğer ülkelere göre oldukça düşüktür. Toplam kredilere oranı yüzde 3.8 olan yapılandırılan kredilerin tahsilat oranı yüzde 80’e yakındır. Sorunlu kredilerin yüzde 75’i için özel karşılık öngörülmedik riskler için makul düzeyde genel karşılık ayrılmıştır. Hükümetimiz başta olmak üzere ilgili tüm kurumlarla yakın istişare ve iş birliği sayesinde, beklenmedik durumlarda aracılık işlevini sağlıklı olarak yerine getiren bankacılık sektörü, büyük ölçüde uluslararası gelişmelerin

neden olduğu son dönemdeki zorlu süreçten kaynaklanan riskleri de doğru yöneterek pozitif görünümünü koruyacak kabiliyettedir.”

ETİKETLER