Bakan Kaya: Şehit ailelerinin istihdamı ile ilgili yeni düzenleme yapacağız

19 Eylül 2017 Salı - 16:19 | Son Güncelleme : 19 09 2017 - 17:22

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Önümüzdeki günlerde, eğer şehit yakınımızın kardeşleri ya da anne-babasından istihdam hakkını kullanmayan olursa, iki hakkının da çocukları tarafından kullanabilmesi için bir düzenleme yapılacağının müjdecisi olayım" dedi.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Kaya, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla, Kore gazisi İsmail Üstel,  terörle mücadele gazisi Adem Atak ve 15 Temmuz gazisi Ömer Faruk Kapaklı'yı  evinde ziyaret etti. Vatan için canını hiçe sayarak şehit düşen ve gazi olanların 19 Eylül  Gaziler Günü'nü kutlayan Kaya, "Bu aziz vatanı bize yurt kılan, şehitlerimiz ve  gazilerimizdir. Gazilerimizin gösterdiği üstün kahramanlıklardan dolayı onları  tebrik ediyoruz. Biz bin yıldır bu Anadolu topraklarında gazilerimiz sayesinde  hür ve bağımsızca yaşıyoruz. 80 milyon olarak tüm gazilerimize minnettarız.  Bakanlık olarak da her zaman gazilerimizin yanındayız." ifadesini kullandı.

Çanakkale'de, Dumlupınar'da, son olarak da 15 Temmuz'da bu vatanı  kurtarmak için binlerce insanın canını hiçe saydığını, gazilik şerefine nail  olduğunu aktaran Kaya, 30 yıldır terörle mücadelede sayıları binleri geçen  gazilerin bulunduğunu kaydetti. Doğu ve Güneydoğu'daki operasyonlarda canını hiçe sayarak, bu vatan  için ölümün üstüne yürüyen, gazilik mertebesine ulaşanlara minnettarlık  duyduklarını belirten Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herkes bilsin ki bu ülke hiçbir zaman için böyle asil vatandaşları  olduğu sürece hiçbir tehdide boyun eğmeyecektir. Ne dışarıdan ne içeriden gelen  tehditlere hiçbir şekilde boyun eğmeyecek asil bir milletiz. Bunu en son olarak  15 Temmuz'da milletimiz canı pahasına tankların üzerine yürüyerek, canını hiçe  sayarak gösterdi. 250 şehidimiz var, 2 bin 191 gazimiz var. Bu vatanı asla  kimsenin bölmesine izin vermeyeceğiz. Birlik ve beraberliğimizi dimdik şekilde  korumaya devem edeceğiz."

19 YAŞINDA KOREYE GİTTİ 

Kore Gazisi Üstel de Bakan Kaya'nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti  dile getirdi. Biraz rahatsız olduğunu ancak kendisini bugünlerde iyi hissettiğini  anlatan 89 yaşındaki Üstel, Kaya'nın "Maşallah turp gibi görünüyorsunuz." sözüne  gülerek, karşılık verdi.19 yaşında Kore'ye gittiğini, o günleri unutamadığını vurgulayan  Üstel, Bakan Kaya'ya Kore'de yazdığı bir şiiri okudu.

Kaya, 1992'de Mardin'in Nusaybin ilçesindeki terör saldırısında iki  elini ve gözünü kaybeden Gazi Atak'ın Gaziler Günü'nü kutladı. Atak, Bakan Kaya'ya kendilerini unutmadıkları ve ziyaret ettikleri  için teşekkürlerini iletti. Gazi olduğunda 20 yaşında ve nişanlı olduğunu ancak eşinin buna rağmen  kendisiyle evlendiğini aktaran Atak, üç çocukları bulunduğunu kaydetti.

BU GURUR BİZE YETER

Darbe girişimi gecesi babası Akif Kapaklı ile Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'ne giden gazi Ömer Faruk Kapaklı ise Bakan Kaya'ya ziyareti için  teşekkür etti.  Babası Akif Kapaklı'nın da 15 Temmuz gecesi Külliye'de şehit düştüğünü  anımsatan 22 yaşındaki Kapaklı, "Bize nasip olmadı ama babama nasip oldu  şehitlik. Bu gurur bize yeter." dedi.   Bakan Kaya, gazilere Türk bayrağı ve Kuran'ı-Kerim verdi.

ŞEHİT YAKINLARINA İŞ

Şehit yakınlarına istihdam ile ilgili yeni düzenleme yapılacağını da anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, "Önümüzdeki günlerde, eğer şehit yakınımızın kardeşleri ya da anne-babasından istihdam hakkını kullanmayan olursa, iki hakkının da çocukları tarafından kullanabilmesi için bir düzenleme yapılacağının müjdecisi olayım" dedi.

ETİKETLER