Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

AA |  09 Nisan 2019 Salı - 21:11 | Son Güncelleme : 09 04 2019 - 22:07

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Katar Dışişleri Bakanı Al Sani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD'nin İran'ın resmi ordusu Devrim Muhafızlarını terör örgütü ilan etmesine ilişkin ise Çavuşoğlu, bu kararın anlaşılır bir durum olmadığını ve çelişkili olduğunu ifade ederek, "Bu tür kararlar, bölgemizde istikrarsızlığa yol açar." diye konuştu.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed  Bin Abdurrahman Al Sani, Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda ortak basın  toplantısı düzenledi.

Katarlı mevkidaşıyla Libya'daki gelişmeleri ele aldıklarını kaydeden  Çavuşoğlu, Trablus'a yönelik gerçekleştirilen askeri harekattan büyük bir endişe  duyduklarını belirtti.

Çavuşoğlu, Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni tanıdıklarını ve  desteklerini ifade ederek, Birleşmiş Milletlerin (BM) ve uluslararası camianın  Trablus'a yönelik saldırıları ve çatışmaları durdurmak için gösterdikleri çabayı  desteklediklerinin altını çizdi.

BM'nin Libya'da siyasi çözüm için attığı adımları da desteklediklerini  dile getiren Çavuşoğlu, "Askeri müdahale ya da gücü ele geçirme çabaları yerine  BM'nin düzenlemeyi planladığı konferans yoluyla Libya'nın birliği ve beraberliği  sağlanmalıdır." dedi.

Çavuşoğlu, "Libya'da askeri yöntemle çözüm aramak, Libya'ya ve  Libyalılara felaket getirir." ifadesini kullandı.

ABD'nin İran'ın resmi ordusu Devrim Muhafızlarını terör örgütü ilan  etmesine ilişkin ise Çavuşoğlu, bu kararın anlaşılır bir durum olmadığını ve  çelişkili olduğunu ifade ederek, "Bu tür kararlar, bölgemizde istikrarsızlığa yol  açar." diye konuştu.

Konuk bakan, Çavuşoğlu ile birçok ortamda ikili, bölgesel ve  uluslararası konuları ele aldıklarını belirterek, bugün de ikili ilişkilerin  geliştirilmesi ve yeni iş birliklerini görüştüklerini söyledi.

Türkiye ile Katar arasında siyasi ve ekonomik pek çok alanda stratejik  iş birliği bulunduğunu hatırlatan Al Sani, "Pek çok bölgesel meseleyle ilgili ve  özellikle İslam alemiyle ilgili konuları ele aldık." diye konuştu.

Al Sani, "İslam ülkelerinin bu günlerde içinden geçtiği gelişmeler  nedeniyle Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı nezdindeki çalışmalarından ötürü  kendilerine teşekkür ettik. Türkiye'nin İslam aleminde daha güçlü bir rol  oynamasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Libya'da Hafter güçlerinin saldırısı

Libya'da Halife Hafter'e bağlı güçlerin Trablus'u ele geçirmek için  yaptığı saldırıyı da ele aldıklarını aktaran Al Sani, Libya'da Hafter güçlerinin  BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümetine uluslararası hukuka aykırı  şekilde saldırısına karşı olduklarını ifade etti.

Al Sani, Libya'nın istikrarının önemine işaret ederek, "Sadece  Libya'da değil, başka yerlerde de uluslararası hukuka aykırı saldırıları  durdurmak için herkesi çaba sarf etmeye davet ediyoruz. Bu tür saldırıların  durdurulmasını sağlamak için Türkiye ile çaba gösteriyoruz." ifadelerini  kullandı.

Hafter'e bazı ülkelerin tepki gösterdiğini, bazılarının da destek  verdiğini hatırlatan Al Sani, şunları kaydetti:

"Böyle bir harekat uluslararası hukuka aykırı olduğu için karşıyız.  Her şeyin diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz. Biz Katar olarak Libya'da  Ulusal Mutabakat Hükümetinin yanındayız çünkü, bu BM tarafından tanınmış bir  hükümettir. Libya'nın bir an önce istikrara ve barışa kavuşmasını diliyoruz."

"Filistinli tarafların uzlaşması için çalışıyoruz"

Filistin sorununu ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Batı  Şeria'yı İsrail topraklarına katmaya yönelik açıklamasını ele aldıklarını  belirten Al Sani, "Filistinli tarafların bir araya gelip uzlaşmalarını sağlamak  için çaba sarf ediyoruz. Uluslararası alanda ve özellikle Filistinli tarafların  topraklarını korumak için bir araya gelip uzlaşmalarını sağlamaları konusunda  çalışıyoruz." diye konuştu.

Afganistan konusunun da gündemlerinde olduğu bilgisini veren Al Sani,  Taliban ile ABD arasındaki görüşmeleri sağlamak için aracı olduklarını  hatırlatarak, "Afganistan'da barışın elde edilmesi için çaba gösteriyoruz." dedi.

Al Sani, Suriye konusunda da İdlib'deki son durumu  değerlendirdiklerini söyledi.

ABD'nin İran kararı

ABD yönetiminin İran Devrim Muhafızları Ordusunu terör örgütü ilan  etmesine yönelik değerlendirmesi sorulan Al Sani, şu yanıtı verdi:

"Tek taraflı bu karara katılmıyoruz. Her şey diyalog yoluyla çözüme  kavuşmalı. Biz Katar olarak bölgede coğrafi anlamda İran'a yakın bir ülkeyiz.  Barış ve istikrarın bölgede hakim olmasını istiyoruz. Daha önce diğer ülkeler  tarafından Katar'a yönelik de bazı kararlar alınmıştı. Ama Katar, şu anda  kalkınmada yoluna devam ediyor."

ETİKETLER