Bakan Akar'dan flaş açıklamalar! Kazdıkları çukurlara gömülecek...

AA |  11 Ocak 2019 Cuma - 10:40 | Son Güncelleme : 11 01 2019 - 11:48

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Yeri ve zamanı geldiğinde, önceki operasyonlara benzer şekilde, buradaki teröristler de kazdıkları çukurlara gömülecek." dedi.


Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar, Suriye sınırındaki birliklerde incelemelerde bulundu. Beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye sınırında görevli  birliklerde incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Akar, GAP  Havalimanı'nda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 2. Ordu Komutan Vekili Korgeneral  Sinan Yayla ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.
 
Bakan Akar ve beraberindeki komutanlar, Valilik ziyaretinin ardından  denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere 20. Zırhlı Tugay Komutanlığına geçti.  Tören kıtasını selamlayan Bakan Akar, daha sonra bölgede görev yapan, aralarında  özel kuvvetler ve komando tugaylarının da bulunduğu birlik komutanlarıyla bir  araya geldi.
Faaliyetlere ilişkin bilgi alan, talimatlar veren Akar, tugaydaki  personele hitap etti.  Uzun süredir çeşitli çalışmaların, faaliyetlerin yapıldığını belirten  Akar, "Ülkemizin, milletimizin güvenliği ve huzuru için sınır güvenliği başta  olmak üzere elimizden geldiğince her türlü tedbiri almaya, bu tedbirleri icraya  çalışıyoruz." diye konuştu.Bakan Akar, bugüne kadar yapılan başarılı çalışmalardan dolayı birlik  komutanlarını tebrik ederek, şunları söyledi: "Bu işin içinde gerçekten kahramanlık ve fedakarlık var. Kısa bir  sürede oldukça önemli işler başarıldı. Bundan sonra da çalışmalarımızı aynı azim  ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız. Bu konuda devlet  kararını vermiş durumda. Dolayısıyla bu karar doğrultusunda bizler de Silahlı  Kuvvetler olarak bize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye  çalışacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız her düzeyde yoğun bir şekilde devam  etmekte. Bu konuda planlarımız, çalışmalarımız tamamlandı, belli bir yere kadar  geldi, daha sonra gelişmelere göre de tedbirlerimiz neyse o tedbirlerimizi alıp  uygulamaya devam edeceğiz."
 
  
 "Kimsenin toprağında gözümüz yok"
 
 Terörle mücadelenin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar  devam edeceğini vurgulayan Akar, söz konusu faaliyetler sırasında başta Suriye ve  Irak olmak üzere tüm komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterildiğini ve  gösterilmeye devam edileceğini söyledi. Bakan Akar, "Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın, bu konuda herkesin  rahat olması lazım. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Bizim tek amacımız  ülkemizin, milletimizin, sınırlarımızın, sınırdaki güvenlik güçlerimizin  güvenliğinin sağlanması. Çalışmalarımız bundan ibarettir. Bunun dışında bizim  herhangi bir amacımızın olmadığını herkesin bilmesi lazım." ifadelerini kullandı.
Akar, Türkiye'nin güneyinde terörist koridoru oluşturulmasına asla  müsaade edilmeyeceğine dikkati çekerek, "Bu konuda son derece kararlıyız." dedi.
 
"Hem masada hem arazide varız"
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkenin ve milletin birliği, bütünlüğü için  dün olduğu gibi bugün de verilen görevleri en iyi şekilde yapma  azim ve  kararlılığında olduğunu dile getiren Akar, şunları kaydetti:
 
"Bizim dileğimiz inşallah terör belasını bitirmek. Ülkemizde veya  sınırlarımız ötesinde, Irak'ın kuzeyinde, Suriye'nin kuzeyinde, Doğu Anadolu'da,  Güneydoğu'da, nerede olursa olsun teröre son vermek için Türkiye Cumhuriyeti  Devleti son derece kararlı. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın.   Biz ülkemizi ve milletimizi bu terör belasından kurtarmak için  elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Ülkemizin  yakın bir gelecekte  bu beladan kurtulmasını sağlayacağız. Bu konuda devletimiz,  milletimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri kesin kararlı. Bunu hep birlikte çalışarak  sonlandıracağız, sonuçlandıracağız."  Bu konudaki kararlılığın yapılan operasyonlardan da anlaşılacağına  dikkati çeken Akar, şöyle konuştu:
 "Türkiye olarak, TSK olarak hak ve hukukumuzu korumak, egemenlik ve  bağımsızlığımıza karşı girişilen hareketleri yok etmek için her türlü girişimde  bulunuyoruz. Bu konuda hem masada varız hem arazide, sahada varız. Bugüne kadar  bu işleri çok başarılı bir şekilde yürüten Mehmetçik'in bundan sonra da kendisine  verilen görevi en işi şekilde yapacağından hiçbir şüphemiz yok, kimsenin de  şüphesi olmasın.
 Şu anda bir tarafta önümüzde Münbiç var, diğer  tarafta Fırat'ın  doğusu var. Bununla alakalı önemli hazırlıklar, planlamalar yapıldı. Bu  hazırlıklarımız yoğun bir şekide devam ediyor. Yeri ve zamanı geldiğinde daha  önceki operasyonlara benzer şekilde, buradaki teröristler de kazdıkları  çukurlara, hendeklere gömülecektir. Bu konuda çalışmalarımız azim ve kararlılıkla  sürmektedir."
 
  
 "Tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ'tır, PKK/YPG'dir"
 
 Hedeflerinde sadece teröristlerin olduğunu vurgulayan Akar, şöyle  devam etti: "Bizim yaptığımız operasyonların hedefinde sadece ve sadece  teröristler var. Terör örgütü DEAŞ, Müslümanların temsilcisi olmadığı gibi  PKK/YPG de Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir. Bizim Kürt kardeşlerimizle,  Suriye'deki Arap kardeşlerimizle ve diğer etnik ve dini gruplarla hiçbir  sorunumuz yok. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ'tır, PKK/YPG'dir.  Yüzyıllardan beri ekmeğimizi, tarihimizi, coğrafyamızı, kültürümüzü  paylaştığımız, et ve tırnak gibi olduğumuz Kürt kardeşlerimizle hiçbir  sorunumuzun olmadığını akıl sahibi olan herkes biliyor.
Dolayısıyla bizim hedefimizin de teröristler olduğunu herkesin bilmesi  lazım. Bu konuda hiçbir provokasyonun şansı yok, zorlama yorumlara gerek yok. Bu  konuda hiçbir provokasyona, uydurma, zorlama yoruma gerek kalmaksızın bu gerçeğin  de herkes tarafından görülmesi gerekiyor."
 
 "Yeri ve zamanı geldiğinde..."
 
 Suriye'nin kuzeyinde, Münbiç ve Fırat'ın doğusunda teröristlerce  kazılan çukurları anımsatan Bakan Akar, "Ne yaparlarsa yapsınlar, teröristlerin  herhangi bir kurtuluş şansı yok. Bunları mutlaka oradan defedeceğiz. Bunu  teröristlerin elebaşıları anlamış bulunuyor. Beklentimiz bunların altındakilerin  de bu hususu anlamaları ve bir an önce silahlarını bırakıp adalete teslim  olmaları, evlerine dönmeleri. Aksi halde bunların hiçbir kurtuluşunun olmadığını  defalarca söyledik,  söylemeye devam edeceğiz. Yeri ve zamanı geldiğinde bunlar  gerekli karşılığı bulacaklardır." ifadelerini kullandı.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, 7 iklim, 3 kıtada istikrarı, barışı,  adaleti temsil eden ve gittikleri yerlere de bunları götüren atalarına yarışır  şekilde hareket ettiğini vurgulayan Akar, "Biz de aynı şekilde huzur ve güvenin  teminatı olmaya devam edeceğiz. Gittiğimiz yerlerde hiçbir şekilde masumlara  zarar vermeden, sadece teröristlerle mücadele ederek sulhu ve sükunu atalarımıza  yaraşır şekilde götürdük, götürmeye devam edeceğiz. Kimsenin şüphesi olmasın."  diye konuştu.
 
 Beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye sınırında görevli  birliklerde incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Akar, GAP  Havalimanı'nda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 2. Ordu Komutan Vekili Korgeneral  Sinan Yayla ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

ETİKETLER