Bakan Akar açıkladı: Büyük bir darbe vuruldu!

AA |  07 Nisan 2019 Pazar - 19:39 | Son Güncelleme : 08 04 2019 - 0:22

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "(Hava Kuvvetlerimiz) Pençe Harekatı devam ederken geçen hafta büyük bir operasyonu gerçekleştirdi, terör örgütüne büyük darbe vurdu." dedi.


Akar, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında düzenlenen, "Pilotaj Eğitimi  Bröve ve Diploma Töreni"nde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) etkin, caydırıcı ve  saygın olmak için var gücüyle çalıştığını belirtti.
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinde pilotların yerinin çok önemli olduğunu dile  getiren Akar, "Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ortaya çıkan  durumda pilot ihtiyacımızın karşılanması Hava Kuvvetlerimizin, Silahlı  Kuvvetlerimizin önemli bir faaliyet sahası olmuştur." diye konuştu.
 
Çalışmaların ardından önemli gelişmelerin sağlandığını belirten Akar,  bugün de pilotluk eğitimini tamamlayan 43 kişinin görevlerinin başına  gönderildiğini dile getirdi.
 
 
Akar, Türkiye'nin çevresindeki istikrarsızlık ve çatışmalara dikkati  çekerek, şunları kaydetti:
 
 "Silahlı kuvvetler olarak her zamandakinden daha güçlü, her  zamankinden daha hazırlıklı olma mecburiyetimiz var.  Bunun için TSK olarak  elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Bizlere  ne düşerse bundan önce olduğu gibi bundan sonra da azim ve kararlılık içinde  olacağız."
 
Yurt içinde ve yurt dışında TSK mensuplarının şu anda dahi ülke  güvenliği için önemli mücadeleler verdiğini vurgulayan Akar, 24 Temmuz 2015'te  başlayan terörle mücadelenin yeni safhasının kararlılıkla devam ettiğini  hatırlattı.
 
Akar, çukur operasyonları ile Fırat ve Zeytin Dalı harekatlarında  kazanılan başarılara değinerek, FETÖ’den temizlendikçe TSK'nin daha da  güçlendiğine vurgu yaptı.
 
 "Ülkemizin güneyinde  hiçbir şekilde bir terör koridoruna müsaade  etmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz." diyen Hulusi Akar, bununla ilgili  yapılması gereken ne varsa bundan önce yaptıklarını, bundan sonra da yapmaya  devam edeceklerini bildirdi.
 
"Elini, kolunu kırmaya hazırız"
 
Türkiye'nin, tüm komşularının toprak bütünlüğüne saygılı olduğuna  işaret eden Akar, "Ancak ülkemizin bir çakıl taşını dahi almaya teşebbüs etmeye  kalkan olursa onların da elini, kolunu, kafasını kırmaya hazırız." dedi.
 
Terörle mücadelenin Doğu ve Güneydoğu'nun yanı sıra Irak ve Suriye'nin  kuzeyinde kararlılıkla devam ettiğini aktaran Akar, TSK’nin "mavi vatan"daki  faaliyetlerinin de sürdüğünü söyledi.
 
Akar, dostluk, iyi komşuluk, diyalog ve barışçıl görüşmelerden yana  olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:
 
 "Ancak uluslararası, ikili anlaşmalardan doğan, tarihten gelen hak ve  hukukumuzun korunmasında da kararlı, azimli olduğumuzu kimse test etmeye  kalkmasın. Bu konuda kararımızı vermiş bulunuyoruz, hakkımızın ve hukukumuzun  korunması için ne gerekirse, tüm iyi niyetimize rağmen karşılık bulamadığımız  takdirde, gereğini yapacağımızdan da kimsenin şüphesi olmasın. Biz diyalogdan  yanayız. Şu anda bazı temaslarımız çeşitli düzeylerde devam etmekte. Önümüzdeki  günlerde heyetler arası görüşmelerin başlamasını bekliyoruz.
 
 
Umuyoruz, diliyoruz bu görüşmeler sonucunda barışçıl yol ve  yöntemlerle bütün sorunlarımızı çözmeye gayret göstereceğiz ve inşallah  çözeceğiz, dileğimiz budur ama hiç kimse biz bu şekilde iyi niyetle davranırken,  barış için çalışırken, barışçıl yöntemlerle problemlerimizi çözmeye çalışırken  hiç kimse bencillik, fırsatçılık yapmasın. Herhangi bir provokasyon veya tahrik  peşinde koşmasın. Herhangi bir hareket yapıldığı takdirde, hiçbir hareketi  karşılıksız bırakmayacağımızı herkesin bilmesini istiyorum. Barış için, iyi  komşuluk ilişkileri için bu hususun bilinmesi çok önemli. Biz buna önem veriyoruz  tüm tarafların da bu konuya önem vermesini bekliyoruz."
 
"Büyük bir operasyon gerçekleştirdiler"
 
Hulusi Akar, terörle mücadeleye değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine verilen görevleri bugüne kadar  yaptı bundan sonra da yapmaya devam edecek. TSK gece-gündüz demeden, karda,  kışta, kıyamette, karada, denizde, havada gerçekten kutsal vatan görevini en iyi  şekilde yapmaya çalışıyor. Hava Kuvvetlerimiz gerçekten dünden çok daha azimli,  kararlı bir şekilde azalan bazı sayılara rağmen büyük bir fedakarlık, kahramanlık  göstererek vatanın ve milletin güvenliğinin sağlanmasında çalışmalarını  sürdürüyor. Pençe Harekatı devam ederken geçen hafta büyük bir operasyonu  gerçekleştirdi, terör örgütüne büyük darbe vurdu. Bugüne kadar bu operasyonlarda  görev alan pilotlarımıza, onların komutanlarına ve Hava Kuvvetleri Komutanı'na  bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyor, kendilerini en samimi duygularla  kutluyorum.”
 

ETİKETLER