Bakan açıkladı! 17,5 milyon liralık destek

AA |  10 Aralık 2019 Salı - 10:12 | Son Güncelleme : 10 12 2019 - 10:50

Bakan Kasapoğlu, Gençlik Projeleri kapsamında 1001 projeye verilecek 17,5 milyon liralık destek başvurularının sonuçlarının açıklandığını duyurdu.


Gençlik ve Spor Bakanlığının "Fikir sizden uygulama  sizden" sloganıyla yürüttüğü 2019-I Özel Çağrısı sonuçlandı. 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Twitter hesabından,  Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında 1001 projeye verilecek 17,5 milyon  liralık destek için başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.
 
 9-30 Kasım arasındaki başvuru sürecinde gençlerin yoğun ilgisiyle  karşılaşıldı. Geçen yıl yapılan çağrıya göre 7 kat fazla başvuruda bulunuldu.
 
Gençlerin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak tasarlanan  2019-I Özel Çağrısı'nın kapsamına ilk defa ilkokul ve ortaokullar ile bilim ve  sanat merkezleri dahil edildi. Resmi okulların yanı sıra program özel okulları da  kapsayacak şekilde genişletildi. 
 
Desteklenecek konular; gönüllülük, kültür ve sanat, fiziksel aktivite,  egzersiz ve spor, yenilikçi fikirler, çevre bilinci ve hayvanların korunması  olarak belirlendi.
 
Desteklenecek projelerde gençlerin beklenti ve isteklerinin  karşılanması, topluma ve dünyaya karşı sorumlu, bedenen ve ruhen sağlıklı dinamik  ve üretken bir gençliğin yetişmesi amaçlandı.   
 
"Fikir sizden uygulama sizden" sloganıyla yürütülen 2019-I Özel  Çağrısı kapsamında gençlerin kültür sanat alanında 371, gönüllülük alanında 170,  yenilikçi fikirler alanında 148, fiziksel aktivite, egzersiz ve spor alanında  135, çevre bilinci alanında 135 ve hayvanların korunması alanında 42 olmak üzere  1001 projesine destek verildi.  
 
Program kapsamında ilkokulların 104, ortaokulların 240, liselerin 442,  BİLSEM’lerin 58, üniversitelerin 157 projesine destek sağlandı.
 
Engelli gençlere yönelik farklı düzeylerde eğitim veren kurumların 21  projesi de desteklenecek projeler arasında yer aldı. 
 
15 Temmuz ve Prof. Dr. Fuat Sezgin temalı projelere öncelik  verildi 
 
Kültür sanat başlığı altında sunulan 15 Temmuz temalı proje  tekliflerine öncelik verilirken, bu kapsamda 78 proje desteklendi.  
 
Bilim tarihi araştırmalarına ömrünü adayan, dünyanın önde gelen  otoriteleri arasında yer alan Prof. Dr. Fuat Sezgin de unutulmadı. Kültür sanat  ve yenilikçi fikirler başlıklarında Prof. Dr. Fuat Sezgin temalı 153 proje  teklifine onay verildi.  
 
2019-I Özel Gençlik gruplarının projelerine 5 bin-20 bin lira,  Üniversite gençlik topluluklarının projelerine 5 bin-25 bin lira arası destek  verilmesi onaylan Proje teklifi sunan gençler, başvurularının sonucunu internette  "http://formlar.gsb.gov.tr/20191_gpdpsonuc/" adresinden sorgulayabilir.
 
Kasapoğlu: "Gençlerimizle gurur duyuyoruz"
 
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin  projelerine 17,5 milyon lira kaynak sağladıklarına işaret ederek, "öz güven  sahibi ve uluslararası rekabet gücü yüksek gençler" hedefi doğrultusunda,  gençlerin tasarlayacağı ve uygulamaya geçirecekleri projelerine destek  sağladıklarını ve sağlayamaya devam edeceklerini belirtti.
 
 Bakan Kasapoğlu, 2023 vizyonuna işaret ederek şu ifadeleri kullandı:
 
"Program çerçevesinde gençlerimizin; gönüllülük, kültür ve sanat,  fiziksel aktivite, egzersiz ve spor, yenilikçi fikirler, çevre bilinci ve  hayvanların korunması başlıklarındaki projelerine destek verdik. Gençlerimizin  hayallerini desteklemek, özveriyle koştukları gönüllülük faaliyetlerine minik bir  katkı sunabilmek, ülkemize ve insanlığa parlak ufuklar kazandırabilecek yenilikçi  fikirlerini ve girişimlerini desteklemekten büyük bir heyecan duyuyoruz. Bugünün  ve yarının gençlerinin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklerken, onların  hayatın her sahasında; çevre bilinci ve hayvanların korunması gibi çok geniş bir  yelpazede etkin katılımlarına şahitlik ettik. Gençlerimizin yürüttükleri harika  çalışmalara hep birlikte şahitlik ettik. Gençlerimizle gurur duyuyoruz."