Aysal ile SK Group’tan 1 milyar euroluk imza

21 Mart 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 21 03 2017 - 2:30

Unit International SA Başkanı Ünal Aysal ile Güney Koreli SK Group, önemli bir işbirliğine imza attı. SK Group, Aysal’ın İran’daki enerji yatırımları için kurduğu Unit International Enerji’nin % 30’una ortak oldu


Galatasaray’ın eski başkanlarından Ünal Aysal’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Unit International SA tarafından, İran’da enerji yatırımları yapmak için kurulan şirketi Unit International Enerji A.Ş.’nin yüzde 30’una Güney Koreli SK Group ortak oldu. Bu dev ortaklık tek kalemde yaklaşık 3.4 milyar euroluk bir ortak yatırım anlamına geliyor. Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü yapacak olan konsorsiyumda da yer alan SK Group’un yüzde 30’una ortak olduğu Unit International Enerji A.Ş., İran’da 5 bin MW kombine çevrim santrali inşa edip işletmek için kuruldu. Unit Enerji, İran’da 5 bin MW gücünde kapasiteye ulaşmak için 4 farklı lokasyonda 5 büyük çevrim santrali yapacak. Çevrim santralleri iki fazda gerçekleşecek.

20 yıl İran’a elektrik

İran Hükümeti ile anlaşması imzalanan birinci fazda 2.080 MW gücünde iki doğalgaz çevrim santrali yapılacak. İran ile üzerinde mutabakat sağlanan ikinci fazda ise 2.920 MW gücünde üç çevrim santrali devreye sokulacak. Yap-işlet modeli ile kurulacak ve Unit Enerji tarafından işletilecek 5 çevrim santralinin toplam yatırım tutarı

3.4 milyar euroyu bulacak. Bu yatırım tutarı olan şirket düşünüldüğünde yüzde 30 ortaklık payının 1 milyar euro civarında olacak. Ünal Aysal, bu ortaklığa sadece hisse satışı olarak bakılmaması gerektiğini ifade ederek, “Bu stratejik bir ortaklığın başlangıcıdır. Dünyadaki gücünü birçok alanda kanıtlamış olan SK Group ve yine aynı sektörde ve özellikle doğu Avrupa, Türkiye ve Ortadoğudaki coğrafyada  adını duyuran Unit Grup beraberce çok başarılı projelere imza atacaklar” dedi.

SK Group şirketlerinden SK Engineering&Construction ve Unit International SA Belçika şirketleri arasında imzalanan anlaşmanın törenine Güney Kore Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ho in Kang da katıldı. Ünal Aysal, İran’daki yatırımın temellerinin 35 yıl öncesine dayandığını ve İran’da 1982 yılından bu yana büyük enerji projeleri gerçekleştirdiğini söyledi.