Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi davasında karar

17 Temmuz 2019 Çarşamba - 14:49 | Son Güncelleme : 17 07 2019 - 16:04

15 Temmuz'da Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimine ilişkin davada mahkeme, 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan 10 sanığı ağırlaştırılmış müebbet, 43 sanığı ise müebbet hapis cezasına çarptırdı. 44 sanığa ise 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsünde, Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin 159 sanığın yargılandığı davada   İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi  karşısındaki salonda yapılan duruşmada, kararını açıkladı.
 Mahkeme heyeti, 10 sanığı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın  öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasına çarptırdı.
 Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen sanıklar şöyle:   "Hava Harp Okulu'ndaki askerlere, 'Bugün o gündür, Atatürk  Havalimanı'nda teröristler var, gelen Cumhurbaşkanı da olsa Başbakan da olsa  alacaksınız.' diyen eski Hava Harp Okulu Destek Grup Komutanı Albay Yusuf  Özdemir.  Smart Kule'yi ilk işgal eden subay olan ve kule çalıçanlarına  TSK'nın yönetime el koyduğunu bildirerek uçakların inişleri ve kalkışları  hususunda talimatlar veren eski Kurmay Albay Mustafa Kol.  O dönemde Hava Harp Okulu'nda Kurmay Başkan olan, burada darbe  toplantısına katılan ve dış hatlar apron kısmında otobüsleri durdurarak,  vatandaşların aranması emrini veren ve darbeci grup tarafından İstanbul Valiliği'nin işgal girişimi takviye olarak gittiği sırada yolda polis  memurlarını tehdit eden eski Kurmay Albay Barbaros Akça.
 
 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığnda darbe toplantılarına  katılan, darbeci askerlere mühimmat dağıtma emrini veren, Atatürk Havalimanı'nı  işgalden sorumlu olan eski Tank Tabur Komutanı Kurmay Yarbay Serbülent Eken.   'Yurtta Sulh' isimli WhatsApp grubunda olan, 66. Mekanize Piyade Tugay  Komutanlığı'nda yapılan darbe girişiminin planlandığı toplantılara katılan ve  Atatürk Havalimanı'nın işgalinden sorumlu olarak görevlendirilerek buradaki özel  harekat polislerine ve diğer yetkililere TSK'nın yönetime el koyduğunu söyleyen  eski Kurmay Albay  Ömer Korkut.
 
 Smart Kule'de uçuş trafiğine müdahale ederek yönlendiren ve kuleyi  kurtarmaya giden emniyet güçlerine silahla ateş ederek direnen eski Binbaşı Yusuf  Yenihayat.
 
 Darbe girişiminde kullanılmak üzere silah ve mühimmat alarak apron  bölgesinde vatandaşların ve emniyet güçlerinin tepkisi üzerine havaya ateş açarak  karşılık veren eski Binbaşı İsa Öztürk.
 
Havalimanında 'Son merminize kadar halka sıkın.' emri vererek, 17  yaşındaki Mahir Ayabak'ın şehit edilmesini ve birçok kişinin yaralanmasına  azmettiren eski Başçavuş Aslan Özkan.
 
 Vatandaşların üzerine ateş açarak Mahir Ayabak'ı şehit eden ve birçok  vatandaşı yaralayan eski sözleşmeli er Muhammed Ömer Saldanlı. Eski Piyade Üsteğmen Mehmet Duman."
 
 52 sanığa "Anayasa'yı ihlale teşebbüse yardım" suçundan ceza
 
  Tutuklu 43 sanığa da "Anayasa'yı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezası veren mahkeme, bu sanıkların suçun işlenmesinden sonraki  tutum ve davranışlarını lehlerine takdiri indirim nedeni kabul ederek, cezalarını  müebbet hapse çevirdi.  Mahkeme, 85 sanığı "Anayasa'yı ihlale teşebbüs etmeye yardım" suçundan  12 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırdı.  17 yaşındaki Mahir Ayabak'ın şehit edilmesine ilişkin eski sözleşmeli  erler Yasin Keçeli ve Metin Uçar'a da müebbet hapis cezası verildi.  Bazı sanıklara "kasten öldürmeye teşebbüs", "kişiyi hürriyetinden  yoksun kılma", "konut dokunulmazlığını ihlal etme", "hava ulaşım araçlarını  kaçırma" suçlarından da ceza verildi.
 
 
 

ETİKETLER