Artık o da 'Leb demeden' anlayacak!

01 Şubat 2011 Salı - 16:04 | Son Güncelleme : 01 02 2011 - 16:04

Avustralya Dışişleri Bakanı Rudd ile Dışişleri Bakanı Davutoğlu arasındaki görüşmeye leblebi damgasını vurdu. “Leb demeden leblebiyi anlamak” deyimini anlamayan Rudd’a açıklama yapma görevi Davutoğlu’na düştü.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd, bakanlıkta yaptığı görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. İki bakan daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Basın mensupları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Mısır’daki olayları sordu. Bakan Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd da kendisine soru yöneltilmesini beklemeden aynı konudaki görüşlerini açıkladı.
Ahmet Davutoğlu Avustralyalı bakan ile görüştü
Foto galeri için tıklayın


Bir habercinin İngilizce’ye çevrilmesi kolay olmayan bir deyimi konuk bakan için kullanması ise toplantının seyrini değiştirdi.

Gazeteci, “Türkçe’de bir laf vardır ‘Leb demeden leblebiyi anlamak’ diye... Sayın konuk soruyu sormadan cevabını verdi” dedi.

Bakan Rudd, ‘Leb demeden leblebiyi anlamak’ deyiminin ne olduğunu merak edince açıklamak da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na düştü.

Avucunu gösteren Bakan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Leblebi..leblebi ... Size öğle yemeğinde göstereyim. Türkiye’ye özgü bir yiyecektir. ‘Leblebi’ demeden, sadece ‘leb’ dendiğinde neyin geleceğini anladınız. Kelimenin ilk hecesinden tüm kelimeyi anladınız ve soru sorulmadan soruyu yanıtladınız. Gazeteci bu öngörünüzden dolayı hayranlığını ifade etti.”

Rudd, “Tam da o yüzden sordum. Bana bu şekilde söylenmesinin dostça mı yoksa düşmanca mı olduğunu anlamak istedim” dedi.

Toplantı, "leblebi" molasından sonra devam etse de konuk Bakan Rudd, öğrendiği deyimin etkisinden uzun süre kurtulamadı.

Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd'un toplantıyı "leblebi" diyerek bitirmesi salonda gülüşmelere neden oldu.

ETİKETLER

0