Arıkovanı’nda yerini aldı!

AA |  09 Temmuz 2019 Salı - 15:53 | Son Güncelleme : 09 07 2019 - 15:53

Türkiye’nin ilk yerli programlanabilir mini drone’u ESPcopter, hayata geçmek için Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda yerini aldı.


Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Turkcell geleceğin  teknolojilerine verdiği önemi Türkiye’nin ilk yerli mini drone’unu destekleyerek  tekrar gösteriyor.           

     

Girişimcilerin desteklendiği kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda  yer bulan ESPcopter isimli drone, meraklılarına kavuşmak için 100 bin TL  hedefiyle yola çıktı.                  

Küçük boyutlu, internete bağlanma özelliğine sahip bir drone yazılımı  geliştirme kartı olan ESPcopter yaklaşık iki yıllık bir Ar-Ge sonucunda ortaya  çıktı.                 

İnternet erişimi olan her cihazdan kontrol edilebilen cihaz, özel ara  yüzleri sayesinde 10 yaşından büyük herkese eğlenerek kodlama öğrenme imkanı  sunuyor.                           

ESPcopter ile geleceği programlama                           

Verilen bilgiye göre, son dönemlerin en hızlı gelişen alanları  arasında sayılan drone teknolojisi; hava fotoğrafçılığı, haritacılık, askeri  uygulamalar, gözlem ve kurtarma operasyonları dahil olmak üzere birçok alanda  kullanılıyor.                 

Drone’lar yakın gelecekte sadece ulaşım alanında değil kargo  taşımacılığı ve tarım gibi pek çok alanda yaygın biçimde kullanılmaya başlayacak.  Geleceğin araçları olan drone’lar üzerinden çalışmak isteyenler, ESPcopter’in  özellikleri sayesinde algoritmalar ve programlama konusunda kendilerini  geliştirme imkanına sahip olacak.                 

Ayrıca, geliştirme kartı olarak da kullanılabildiği için meraklıları,  başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar programlama öğrenebilecek.                           

Kişiselleştirilmiş drone deneyimi                           

ESPcopter, internete bağlanabilme özelliği ile telefon veya  bilgisayarlar üzerinden IoT (Nesnelerin interneti) projeler üzerine çalışmayı  mümkün kılıyor. Ayrıca drone uçurmayı öğrenmek isteyenler, buradaki kontrol etme  yollarından birini kullanabilecek.                 

7 dakikaya kadar uçuş süresi olan 35 gram ağırlığındaki drone,  herhangi bir yazılım kurulumuna gerek kalmadan internet tarayıcıları üzerinden  kontrol edilebileceği gibi, IoT platformu üzerinden telefon kontrol uygulaması  yapmaya imkan tanıyor.                 

65x65 milimetre boyutlarındaki mini drone’u bilgisayara bağlayarak  oyun konsolları, fare ve klavye gibi araçlarla da kontrol etmek mümkün oluyor.                 

Sadece programlanabilir bir drone olmayan ESPcopter'e geliştirme  modülleri ile yeni özellikler eklenebiliyor. Çoklu mesafe modülü ile ESPcopter’e  el ile kontrol ya da çarpışma önleme sistemi, optik akış sensörü ile de otonom  uçma ve yükseklik sabitleme özellikleri eklenebiliyor.     

Diğer ESPcopter modülleri ile de ESPcotper, ışık şovları yapabilen,  müzik çalabilen, havanın sıcaklık, nem ve basınç değerlerini ölçebilen bir drone  haline gelebiliyor. Dolayısıyla hem kullanım şekli, hem kumanda etme yöntemleri  hem de görüntüsü itibariyle her anlamda kişiselleştirilmiş bir drone deneyimi  vadediyor.     

Verilen bilgiye göre, ürünün Arıkovanı'ndaki hedefine ulaşması ve seri  üretime geçebilmesi için 34 gün ve 62 bin TL kaldı.      

ETİKETLER