Apple ve Google GetContact kararı

29 Mart 2018 Perşembe - 16:30 | Son Güncelleme : 29 03 2018 - 16:30

GetContact uygulaması bir süredir sosyal medyanın en çok konuşulan konusu haline geldi. Bu uygulamayla kullanıcılar başkalarının kendilerini rehberlerine nasıl kaydettiğini görebiliyor. "Beni rehbere nasıl kaydetmişler?” sorusunu merak edenlerin kullandığı GetContact’ın arkasından ise bir Türk girişimci çıktı. GetContact’i geliştiren Teknasyon şirketinin kurucusu Burak Sağlık, “İstenmeyen SMS ve aramalara (spam) davette bulunmuyoruz, mücadele ediyoruz” dedi. Apple ve Google çok konuşulan GetContact uygulamasını uygulama mağazalarından kaldırdı.


Son günlerde çok fazla konuşulan GetContact uygulaması kişisel verilerin gizliliği nedeniyle App Store'dan kaldırıldı. Apple'ın ardından kişisel verileri ihlal ettiği gerekçesiyle Google Play Store'dan da kaldırıldı. 
 
GetContact için inceleme başlatıldı
 
Telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti veren mobil uygulamaların kullanımı hızla yaygınlaşırken, bu sistemler kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin endişeleri de artırdı.
 
GetContact dahil 25 mobil uygulama için inceleme başlatıldı. AA'da yer alan habere göre, rehber uygulamaları arasında GetContact, CIA, UpCall, Truecaller, CallApp, Kim Arıyor? uygulamaları öne çıkıyor. Bu uygulamaların sadece Google Play üzerinden indirilme sayısı 100 milyonları buluyor.
 
 
Uygulamanın Türk girişimcisi
 
Kısa sürede 5 milyar sorgu ve 3 milyon trafiğe ulaşan numara sorgulama uygulaması GetContact’ı üreten Teknasyon şirketinin kurucusu Burak Sağlık, konuştu.
 
GetContact uygulamasını 2016 yılının Şubat ayında Türkçe ve İngilizce olarak yayınladıklarını söyleyen Sağlık, uygulamanın şu anda 18 dilde hizmet verdiğini söyledi.
 
1 ayda 500 milyon kullanıcı
 
Çağrı tanımlama uygulamalarını dünyada aylık 500 milyon kişi kullandığına dikkat çeken girişimci şu ifadeleri kullandı, “Getcontact’ı 3 milyar doları aşan değerlemeye sahip girişimler ile rekabet edebilen bir ‘çağrı tanımlama’ girişimi olarak konumlandırıyoruz. Alternatiflerinden farklı kılan bir özelliğe sahip olmasını istedik ve bu nedenle ‘Nasıl Görünüyorum?’ özelliğini geliştirdik. Bu uluslararası veri paylaşımı kanunlarına uyumlu olarak hizmet sunmaktadır. Onlarca farklı ülkede beklediğimizin çok daha üstünde ilgi ile karşılaştık. Günlük aktif trafiğimiz 3 milyon kişiye ulaştı. Aylık ise 20 milyon” dedi.
BTK Başkanı uyardı
 
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla yayılan ve güvenlik açığı içeren 3. parti uygulamalarla kaynağı belli olmayan, kullanıcıdan izin talep eden GetContact ve benzeri uygulamaların kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine neden olabileceği konusunda uyarmıştı.

ETİKETLER