AÖL sınav tarihleri nedir? AÖL girişi nasıl yapılır?

30 Mart 2018 Cuma - 10:39 | Son Güncelleme : 30 03 2018 - 10:39

AÖL sınav tarihleri nedir? AÖL girişi nasıl yapılır? Sorularının yanıtı haberimizde yer alıyor. Binlerce adayın heyecanla beklediği AÖL sınavları bu hafta sonu gerçekleşecek. İşte merak edilen tüm bilgilerin yanıtı...


AÖL sınavları için sadece saatler kaldı. Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği AÖL sınavı için sisteme giriş nasıl yapılır, sınav belgesi nasıl alınır? Konuya dair tüm detayları sizler için haberimizde derledik.

AÖL SINAV GİRİŞ YERLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

31 Mart - 01 Nisan 2018 tarihlerinde 3 oturum olarak gerçekleştirilecek  Açık Öğretim Liseleri (Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi) 2017-2. Dönem sınav yerleri açıklandı. Sınava katılacak öğrencilerimiz Sistemden öğrenci numarası ve şifrelerini girerek sınav giriş belgelerine ulaşabilirler.
 
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ'NDEN NASIL MEZUN OLUNUR?
 
Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;
 
Alanlılar için: 112 kredi ''ortak'', 80 kredi ise ''alan'' kredisi olması, Alansızlar için: 120 kredi ''ortak'', 72 kredi ise ''seçmeli'' derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.
 
Diplomaları sonuçları açıklanmasından sonra en kısa süre içerisinde hazırlanarak koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir.
 
Mezun olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyanlar işlemlerini yaptırdıkları irtibat bürolarına (Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi) başvurabilirler. (Çok zorunlu olmadıkça, çıkma belgesi istemeyiniz bunun yerine "İlgili Makama"mezuniyet yazısı alabilirsiniz.)
 
"Mezuniyet incelemesinde" olan öğrenciler çıkma belgesi alamazlar. Mezuniyet İncelemesinde olan öğrencileriin durumları gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra mezun konuma geleceklerdir.