Alüminyum motor bloku için test üretimi başladı

AA |  22 Ekim 2019 Salı - 15:42 | Son Güncelleme : 22 10 2019 - 15:42

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de ilk defa alüminyum motor blokunun Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası'nda üretileceğini belirterek "Bu fabrika, Renault'un ülkemizde ve Avrupa'daki tek hibrit motor üretim tesisi olacak. Burada üretilen motorlar Çin, İspanya ve İngiltere’ye ihraç edilecek." dedi.


Türkiye'de ilk kez alüminyum motor bloku için test üretimi başladı. Oyak Renault Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası Test  Üretimi Töreni, Bakan Varank'ın katılımıyla Bursa'da gerçekleşti. Söz konusu  üretim merkezini gezen Varank, Renault'un burada ürettiği motorlara ilişkin bilgi  aldı. Renault tarafından Türkiye'de üretilen ilk otomobilin direksiyonuna geçen  Varank, ardından firmanın ürettiği elektrikli otonom aracı inceledi.
 
Varank, burada yaptığı konuşmada, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi  kapsamında desteklenen tesisin temelini bir sene önce attıklarını hatırlattı.Çevre düzenlemeleri ve yollar dahil olmak üzere 10 bin 500  metrekarelik tesiste son teknoloji makinelerden oluşan hatların kurulduğunu  aktaran Varank, söz konusu yatırımla 100'ün üzerinde kalifiye mühendis ve  operatörün istihdam edildiğini söyledi.
 
"Ham madde yerli üreticiden temin edilecek"
 
Varank, yatırımın Türkiye ve ekonomisine duyulan güvenin somut  göstergelerinden olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Türkiye ekonomisi, karşılaştığı her türlü zorlu teste karşı  güçlenerek yoluna devam ediyor. Bugün rekor sürede tamamlanan bu fabrikanın, ilk  test üretimini gerçekleştireceğiz. Bu yatırımla birlikte ülkemizde ilk defa  alüminyum motor bloku üretilmiş olacak. Yine bu fabrika, Renault'un ülkemizde ve  Avrupa'daki tek hibrit motor üretim tesisi olacak. Burada üretilen motorlar Çin,  İspanya ve İngiltere’ye ihraç edilecek. Üretim aşamasında, dünyada sadece birkaç  yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılacak. Ham madde, yani alüminyum, yerli  üreticilerimizden temin edilecek. Böylelikle yurt içi kaynaklarımızdan mümkün  olan en verimli şekilde yararlanılacak. Bu tesisin cari açığın azaltılmasına olan  katkısı, nitelikli istihdam ve ihracat boyutu gerçekten övgüye değer. Özetle  yüksek katma değerli üretim açısından son derece önemli bir yatırım Bursa'da  hayat bulmuş oluyor. Hedefimiz bu ve benzeri yatırımların katlanarak  artırılması." Varank, Renault'un hibrit araçlarının da Türkiye'de üretilmesi ve  buradan ihraç edilmesini istediklerini dile getirdi.
 
 Türkiye'yi katma değerli üretimde öncü yapma hedefi
 
 Üretimde katma değer öncülüğünde yapısal bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu  vurgulayan Varank, Türk sanayisinin bu dönüşümü gerçekleştirebilecek kapasiteye  sahip olduğunu, Bakanlığın da tüm imkanlarıyla girişimci ve sanayicinin yanında  olduğunu ifade etti. Varank, reel sektörün yatırım iştahını daha da artıracak politikalar  tasarladıklarına dikkati çekerek çağrısına çıkılan Teknoloji Odaklı Sanayi  Hamlesi Programı'nın bunlardan biri olduğunu, program kapsamında odak  sektörlerdeki öncelikli ürünleri destekleyeceklerini dile getirdi.  Pilot uygulama olarak makine sektörüyle başladıklarını anımsatan  Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ekiplerinin eylül ayı sonunda Renault'un  Bursa'daki fabrikasını da ziyaret edeceğini söz konusu tesisteki ürünlerin  yerlileştirilmesine yönelik bilgilendirme yapacaklarını, programın yerli ve  yabancı ayrımı gözetmeksizin tüm yatırımcılara açık olduğunu söyledi. Varank, Türkiye'yi katma değerli üretimde öncü ülkelerden biri haline  getirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak "Yatırımcılarımızı, üreticilerimizi  desteklemek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz." diye konuştu.
 
"2020'de seri üretime geçecek
 
Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun da verilen teşvikler sayesinde  Türkiye'de ilk kez alüminyum motor blokunun tesislerinde üretileceğine işaret  etti. Üretim tesisinin ihracat, istihdam ve katma değerli üretime katkı  sunacağına dikkati çeken Aoun, "Üretim merkezimizi söz verdiğimiz gibi çok kısa  sürede tamamladık. 2020'de seri üretime geçmek için son aşamaya geldik." dedi.
  Varank ve beraberindekiler, konuşmaların ardından düğmeye basarak  Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası'ndaki test üretimini başlattı.
 
  
 

ETİKETLER