Altının gramı hafta ortasında kaç lira? Kapalıçarşı'da çeyrek ise...

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 7:43 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 7:43

Altının gramı hafta ortasında kaç lira? Kapalıçarşı'da çeyrek fiyatları ne kadar? Sorularının yanıtı merak konusu oldu. Yatırımcısının yakından takip ettiği altın fiyatlarındaki yükseliş ivmesi her geçen gün artıyor. İşte güncel uzman yorumları...


Altın fiyatları bugün ne kadar? Sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. Kapalıçarşı'da dün kapanışta çeyrek altın 300 sınırını geçti ve 301,91 liradan satıldı. Gram ise 184,75 liradan alıcı buldu. İşte altın piyasasına dair güncel uzman yorumları...

 
Altının gram fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi  olan 185,7 liraya ulaşmasının ardından 184,4 liradan işlem görüyor. 
 
Dün dolar kurundaki artışın etkisiyle alış ağırlıklı bir seyir izleyen  gram altın, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,93 değer kazancıyla 184,4 liradan  tamamladı.
 
Altının gram fiyatı, yükseliş eğilimini bugüne de taşıyan dolar  kurundan bulduğu destekle günün ilk saatlerinde 185,7 lira ile tarihi zirvesini  gördü. Gram altının fiyatı, saat 09.50 itibarıyla 184,4 liradan işlem görürken,  Kapalıçarşı'da çeyrek altın 303 lira, Cumhuriyet altını da 1.237 liradan  satılıyor.
 
Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons  fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,2 değer kaybıyla 1.311  dolardan alıcı buluyor.
 
AA Finans Analisti İslam Memiş, yurt içi piyasalarda dolar kurunun  yükselişini sürdürmesinin, altının gram fiyatının rekorlar kırmasında etkili  olduğunu söyledi.
 
Altının gram fiyatının, 185 lira seviyesinin üzerinde kalıcı olması  durumunda 187 liraya kadar yükselebileceğini belirten Memiş, "Teknik açıdan  altının gram fiyatında 182-187 lira bandını takip edeceğiz. Biz 181 lira  seviyesinin üzerindeki kapanışları sağlıklı bulmuyoruz. Çünkü dolar kurunun  agresif ve spekülatif yükseldiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Memiş, dün ABD yönetiminin uluslararası tepkiye rağmen büyükelçiliğini  Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdığını anımsatarak, ABD ve İsrail’in bu tavrının bölgede  tansiyonun artmasına neden olacağını vurguladı.
 
Jeopolitik risk endişesinin artması durumunda altının ons fiyatında  bir toparlanma görülebileceğini ifade eden Memiş, "Orta Doğu’dan gelecek haber  akışlarını yakından takip edeceğiz. Bugün altının ons fiyatının 1.305-1.315 dolar  aralığında işlem görmesini bekliyoruz." dedi.
 
"ELİNDE GRAM ALTINI OLANLAR BİR SÜRE DAHA KORUMA STRATEJİSİ  UYGULAYABİLİRLER"
  
İntegral Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aylin Cevizci, dolar  kurunun 4,40'a yaklaşmasının gram altının 185,7 lira ile rekor kırmasına neden  olduğunu söyledi.
 
Cevizci, gram altının son dönemde hareketlerinde en belirleyici  unsurun dolar/TL olduğunu belirterek şunları kaydetti:
 
"Gram altın 185,7 lira rekoru ile üst bandını iyice genişletti. Artık  alım seviyelerini daha önceki yazılarımda 170-175 lira aralığı olarak korurken,  şimdiler de 175-180 lira olarak izliyorum. Çünkü ons altında 1.300-1.320 dolar  aralığında bir seyir izlesek dahi, bu durum gram altında 175 lira altını dolar/TL  fiyatından ötürü zorlaştırıyor. Bu nedenle kurda görünür ve temeli sağlam bir  düşüş eğilimi görülmedikçe 170 lira seviyelerinden biraz uzak kalabileceğimizi  belirtebilirim. Dolayısıyla elinde gram altını olanlar için talebin yüksek olduğu  bir döneme girildiğini öncelikle söylemeliyim. Bu nedenle rekor seviyelerin yeni  noktalara taşınabileceğini göz önüne aldığımızda, elinde gram altını olanlar bir  süre daha koruma stratejisi uygulayabilirler. Fakat yeni alım düşünenler için  175-180 lira aralığındaki fiyat hareketlerinin kısa vadede uygun olabileceğini  düşünüyorum."