Altın fiyatları ilk işlem gününde ne kadar? Kapalıçarşı'da çeyrek...

30 Ekim 2018 Salı - 7:31 | Son Güncelleme : 30 10 2018 - 10:34

Altın fiyatlarının bugün ne kadardan işlem gördüğü merak ediliyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinden dolayı dün kapalı olan piyasalar bugün altın yatırımcıları tarafından araştırılıyor. İşte Kapalıçarşı'da düşüşe geçen güncel altın fiyatları...


Altın fiyatlarının kaç liradan alıcı bulduğu merak ediliyor. Kapalıçarşı'da altının gramı 218,70 liradan çeyrek ise 363,29 liradan satılıyor. İşte piyasalar hakkındaki güncel bilgiler...

Gram altın güne düşüşle başladı

Altının gram fiyatı güne düşüşle başlamasının ardından 218,7 lira seviyelerinde dengelendi.
 
Altının gram fiyatı, bugüne düşüşle başlamasının ardından saat  09.45  itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,59 azalışla 218,7 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 357 lira, Cumhuriyet altını da 1.463 liradan satılıyor.
 
Küresel piyasalarda doların değer kazanmasından negatif etkilenen altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,1 düşüşle 1.227,4  dolardan işlem görüyor.
 
AA Finans Analisti İslam Memiş, dolar kurunun dün 2,5 ayın en düşük  seviyesi olan 5,5066'ya kadar gerilemesinin altının gram fiyatında gerilemeye neden olduğunu belirterek, teknik açıdan 217 liranın destek, 221 liranın direnç konumuna geldiğini söyledi.
 
Memiş, bu hafta Avrupa tarafından açıklanacak ekonomik veri ve siyasi  haber akışına odaklanacaklarını belirterek, "İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE)  faiz kararı ve Euro Bölgesi'nde açıklanacak büyüme verisinin, euro/dolar paritesi  ve dolar/TL'nin yönü üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Ons altın fiyatı, bu  hafta satış baskısının devam etmesi durumunda kritik destek seviyesini aşağı  yönlü kırılabilir ve düşüş hızlanabilir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Altının ons fiyatında 1.227 doların destek olarak takip edileceğini  ifade eden Memiş, bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda 1.207 doların  gündeme gelebileceğini, yükselişlerde ise 1.237 doların direnç konumunda olduğunu belirtti.
 
Goldman: Altın yatırımları artabilir
 
Goldman Sachs`a göre ABD`de resesyon endişeleri ve altın yatırımları, büyümenin yavaşlamasıyla artabilir.
 
Goldman Sachs Inc., “korku”nun geri döndüğünü ve hisse senetleri düşerken, ABD ekonomisinin resesyona girebileceği yönünde artan yatırımcı endişeleriyle altının fayda sağladığını belirtti.
 
Kurumun analistlerinin 30 Ekim tarihli notunda altının son dönemdeki yükselişinin piyasadaki satış dalgası ve volatilitedeki artışla gerçekleştiği ifade edildi. Notta, “Bize göre son yükseliş korkuya bağlı talebi temsil ediyor. ETF'ler birkaç aylık düşüşün ardından tekrar yükselmeye başlıyor.” denildi.
 
Goldman'ın notunda ABD'de ekonomik büyümenin hala “güçlü” olduğu belirtilirken, bununla birlikte bu durumun piyasalardaki endişenin sona ereceği anlamına gelmediği ifade edildi.
 
Notta, “ABD ekonomisinde resesyon korkusunun güçlenmesini bekliyoruz. Resesyon endişeleri ve altın yatırımları ABD büyümesi yavaşlamaya başladıktan sonra artabilir.” denildi.
 
Değerli metalde temel göstergelerin güçlü olduğunu belirten Goldman Sachs'ın 3, 6 ve 12 aylık fiyat tahminleri sırasıyla 1,250 dolar, 1,300 dolar ve 1,350 dolar seviyesinde bulunuyor.
 
Bankanın ekonomistlerinin tahminlerine göre ABD büyümesi gelecek yıl yüzde 2.9'dan yüzde 2.6'ya gerileyecek ve çekirdek enflasyon yüzde 2.5'e yükselecek.