Gazetevatan.com » Yazarlar » Piyasa konuşmak mı?

Piyasa konuşmak mı?

12 Ekim 2015 Pazartesi


Kınamakla yetinmiyorum, LANETLİYORUM! Böylesi bir yeteneğim var mı bilmiyorum, olduğunu sanmıyorum! Yine de barış için bir araya gelmiş insanları katledenleri, katlettirenleri, bunca insanımızın katledilmesini engel ol(a)mayanları lanetliyorum! Bu ülkenin barış içinde yaşaması, insanlarımızın Ortadoğu batağından çıkabilmesi için çaba sarf edenleri, böylesi bir saldırının olabileceğini bile bile o meydana giden, hayatlarını kaybedenleri de saygı ve rahmetle anıyorum. Ülkenin başkentine kadar gelmiş olan terörün daha da tırmanmasından, hükümet erkini elinde bulunduranların bu ortamı iyi analiz edip, yeterli ve gerekli önlemleri alamamasından endişe ediyorum.

Yerküredeki ve bölgedeki gelişme ve değişimleri uzun zamandan bu yanan iyi analiz edemeyen siyasi iradenin; dini önceliklerle tüm ülkeyi ateşe atan politikaları, tamiri çok ama çok zor hasarlara neden oluyor. Umuyor ve diliyorum ki 1 Kasım’da seçime gidilebilecek ve ülkede daha fazla kan dökülmesini, bölgemizdeki değişimi iyi okuyarak sağduyulu politikalar oluşturabilecek bir yapı ortaya çıkacak.

Revizyonlar iyi mi?

Terörün yarattığı ruh hali doğal olarak beni olduğu kadar ekonominin tüm taraflarını da olumsuz etkiliyor. Eğer bu konuda acil ve kararlı adımlar atılmazsa korkarım bu haleti ruhiyenin artçıları önümüzdeki dönemde daha olumsuz sonuçlar verecek. 

Dün, Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinde değişiklik yapıldı. 2015 yılı büyüme oranı yüzde 4’ten, yüzde 3’e indirilirken, 2016 yılı büyüme beklentisi de yüzde 5’ten yüzde 4’e revize edilmiş. (Yıl başında yaptığım yüzde 3’ün altında kalan (yüzde 2.8) büyüme tahminimi koruyorum!) Hedeflerin altında kalan büyüme oranı ve düşük petrol fiyatlarıyla cari açık tahmini de 46 milyar dolardan 36.7 milyar dolara çekilirken, 2015 yılı için de 49.2’de 34 milyar dolar çekilmiş. Bu yılın son iki ayına girilirken yapılan bu revizyonlardan büyük sapmalar olmaz ancak yenilenen tahminlerin tutması ülke için iyi mi? Diğer yandan yılın bitmesine iki ay kala yapılan bu revizyonların ne anlamı olduğunu da kestiremiyorum. Yılsonu hedefleri tutmayınca biz zaten önceden revize etmiştik mi denecek? (Neyse bir çok Yatırım Bankası analisti de aynı şeyi yaptığından anlaşılabilir bir durum!) Ya da yenilen tahminler gerçekleşirse “hedefleri tutturduk” mu denilecek? Geçelim…

Barış yoksa ulaşılamaz

Asıl mesele; terör ortamının tırmandığı; bölgemizi geçtim, ülkemizde barışı sağlayamadığımız bir ortamda yenilenmiş OVP hedeflerine dahi ulaşılması mümkün olmayacaktır.

Son iki hafta içinde TL, dolar karşısında değer kazanıyor. Sanmayalım ki bu değer kazanımı içeride attığımız olumlu adımlardan dolayı oldu! Seçim hükümeti hangi ekonomik kararı aldı da dolar kurları geriliyor? Ya da Merkez Bankası mı anlamlı/kararlı bir adım mı attı? Hayır, hiç biri olmadı! Kurlardaki yükseliş büyük oranda küresel piyasalardaki Fed’in faiz artışı endişesinden kaynaklanmıştı. İç faktörlerimiz ve Suriye’deki gelişmeler de bu etkiyi biraz hızlandırmıştı. Önceki hafta açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentilerin çok altında kalmasıyla; Fed’in faiz artışının Aralık ayına veya 2016’ya kalmasının yarattığı rehavet ile gelişen ülkeler üzerindeki baskının hafiflemesi, diğer gelişen ülke para birimlerini olduğu gibi TL’yi de değerlendirdi.

Tümüyle yurt dışındaki dalgalara bağlı bir ekonomi, nasıl ayakları üzerinde duracak bu ortamda?