ALES sonuçları açıklandı! 2018 ALES İlkbahar Dönemi sınav sonucu sorgula

31 Mayıs 2018 Perşembe - 7:17 | Son Güncelleme : 31 05 2018 - 7:17

ALES sonuçları merakla ve heyecanla bekleniyordu, açıklandı. 2018 ALES İlkbahar Dönemi 6 Mayıs tarihinde gerçekleşmişti. Peki binlerce öğrencinin katıldığı ALES sonuçları nereden ve nasıl sorgulanıyor? İşte tüm merak edilenler...


ALES sonuçları açıklandı. 6 Mayıs'ta sınava giren adaylar ALES İlkbahar Dönemi ALES sonuçlarını nasıl sorgulayabiliyor? İşte resmi ÖSYM duyurusu ve sınav itirazı yapacakların izlemesi gereken adımlar...

ALES SONUÇ SORGULAMA EKRANI

ÖSYM'den ALES duyurusu:

2018-ALES İlkbahar Dönemi Sonuçları Açıklandı

6 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2018-ALES İlkbahar Dönemi) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 30 Mayıs 2018 tarihinde saat 16.05’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr  adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
ALES SINAVI İTİRAZLARI NASIL YAPILIR?
 
Sınav ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçlar ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdırlar. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır.
 
Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz. Bu adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi hesabına gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekir.
 
Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırılmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.