ALES sınav giriş belgesi nasıl alınıyor?

14 Kasım 2017 Salı - 14:44 | Son Güncelleme : 14 11 2017 - 14:44

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sınav giriş belgeleri yayınlandı. Adaylar ise ALES sınav giriş belgelerinin nasıl edinileceğini merak ediyorlar. İşte ALES sınav belgelerine dair detaylar...


ALES sınav giriş yerleri açıklandı. ÖSYM tarafından açıklanan ALES sınav giriş yerlerinin belgesi kolayca alınabiliyor. İşte ALES sınav giriş belgesini edinmek için yapılması gerekenler...

 
Not: Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınav süresi beş yıl süreyle geçerli olacak.
 
ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Sınav giriş belgeleri yayınlandı. ÖSYM'nin resmi internet sitesinin aday işlemleri kısmına T.C. kimlik numaranızı ve aday şifrenizi girerek sınav giriş belgenize ulaşabilirsiniz.
 
ALES SINAVINDA KAÇ SORU SORULACAK? 
 
Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre 100 soru yöneltiecek 2017 ALES Sonbahar Dönemi Sınavı 19 Kasım 2017 tarihinde saat 10.00'da yapılacak ve ALES sınavı için toplam süre 150 dakika olacak.
 
ALES’te test sayılarında azaltmaya gidildi
 
Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilmiş olup yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacaktır. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılmıştır.
 
Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapıldı
 
ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacak. 
 
ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.