ALES hafta sonu 81 ilde yapılacak

AA |  02 Mayıs 2018 Çarşamba - 11:58 | Son Güncelleme : 02 05 2018 - 13:09

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 6 Mayıs'ta uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilk kez 81 ilde yapılacak.


Sınava 304 bin 870 aday girecek. Daha önceki yıllarda ALES'e başvuran  adaylar, başvurdukları ildeki aday sayısının binin altında olması durumunda  başvurdukları ilde sınava giremiyorlar, binin üstünde sınava girecek adayın  olduğu komşu illerde sınava alınıyorlardı.
 
ÖSYM Başkanlığı, ALES için bu uygulamayı 2018 yılında kaldırdı.  Böylece tüm adaylar kendi illerinde sınava girebilecekler.
 
Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan ÖSYM Başkanı  Prof. Dr. Mahmut Özer, ÖSYM olarak sınav hizmetlerini kolay erişilebilir kılmak  için çabaladıklarını ifade etti.
 
Sınavları imkanlar ölçüsünde her ilde yapmak için planlamalar  yaptıklarını belirten Özer, şunları kaydetti:
 
"ALES, yükseköğretimde hem lisansüstü eğitim hem de akademik kadrolara  başvuru yapabilmek için en kritik sınav. Bu nedenle gençlerimizin bu sınavlara  erişimlerini kolaylaştırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi  desteklemek için ALES sınavlarında 'bin altı kota' uygulamasını 2018 yılı için  kaldırdık. 6 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak ALES-İlkbahar sınavını 81 ilde  yapacağız. Böylece binin altında başvuru olan illerimizde de ALES yapılacak ve  adaylarımız başka illere gitmeden kendi illerinde sınava girebilecekler. Tüm  adaylarımıza sınavda başarılar diliyorum."