ALES'e 259 bin 649 aday girdi!

05 Mayıs 2019 Pazar - 9:59 | Son Güncelleme : 05 05 2019 - 12:42

ALES'te bugün birçok aday ter döktü. Adayların merak ettiği sorulardan biri de 'ALES soru ve cevapları ne zaman yayınlanır?' oldu.


 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)  Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 5 Mayıs Pazar günü düzenlenecek Akademik Personel  ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2019-ALES/1) 259 bin 649 adayın gireceğini  bildirdi. 
 
ALES soru ve cevaplarının önümüzdeki hafta içinde yayınlanması bekleniyor.
 
ALES'in bu sene de 3 kez uygulanacağını aktaran Aygün,  "Üniversitelerde yüksek lisans, doktora yapmak isteyenler ve akademisyen olmak  isteyenlerin gireceği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın  ilki pazar günü yapılacak. 81 il merkezinde ve KKTC Lefkoşa'da, 87 sınav  merkezinde uygulanacak olan sınava toplam 259 bin 649 aday girecek." ifadelerini  kullandı.
 
2019-ALES/1'de  de kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için sınav yapılan illerde nüfus  müdürlüklerinin sınav günü açık olacağını anımsattı.
 
ALES PUANI NERELERDE KULLANILIYOR?
 
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,
 
yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
 
ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
 
yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.