Aldatıldığını ispatlayıp tahliye oldu

01 Temmuz 2016 Cuma - 14:38 | Son Güncelleme : 01 07 2016 - 14:38

Gaziantep'te 3 yıl önce ayrı yaşadığı eşini kendisini aldattığı için bıçakladığı iddiasıyla 8 yıl 4 ay hapis cezasına çaptırılan sanık, Yargıtay'ın yerel mahkemenin yeterli indirim yapmadığına hükmetmesiyle tahliye edildi.


Gaziantep 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 yıl önce sanık İ.G'yi, 15 yıllık  eşi G.G'yi bıçakla yaraladığı iddiasıyla 15 yıl hapse mahkum etti. Eylemin tahrik  altında işlediği gerekçesiyle üçte bir, duruşmadaki iyi hal nedeniyle ise altıda  bir indirim uygulanarak 8 yıl 4 ay hapis cezasına hükmedildi.
 
Sanık müvekkili avukat Metin Kınacılar, verilen cezanın fazla olduğu  gerekçesiyle kararı temyiz etti.
 
Dosyayı inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını  bozdu.
 
Sanık İ.G'ye ait olan Kolejtepe Mahallesi'ndeki evde G.G'nin muhtar  A.B.N'yle ilişkiye girdiği, evlilik birliğinde ortak kullanılan konutlara meşru  olmayan bir amaca yönelik ve sanığın rızası bulunmadığı halde başkasının  girmesini sağlamak suretiyle G.G'nin konut dokunulmazlığını ihlaline yol açtığı  ve sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı ifade edilen kararda, Adli Tıp Kurumu  Biyolojik İhtisas Dairesinden alınan raporda çiftin 4 çocuğundan ikisinin sanığa  ait olmadığının belirlendiği kaydedildi.
 
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, resmi evliliğin devam ettiği süreçte  mağdurun sadakat yükümlülüğüne süreklilik göstererek uymaması, konut  dokunulmazlığının ihlaline yol açması, bu hususların sanıkta meydana getirdiği  hiddet ve öfke dikkate alındığında yapılan üçte bir oranındaki tahrik indiriminin  yeterli olmadığına hükmederek yerel mahkemenin kararını bozdu.
 
Dosyayı tekrar incelemeye alan 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığın  cezaevinde kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak sanığın tahliyesine karar  verdi.
 
Sanık avukatı Metin Kınacılar, yaptığı açıklamada, yargılama sürecinde  tüm itirazlara rağmen yerel mahkemenin tahrik indirimini az uygulamasıyla kararı  temyiz ettiklerini söyledi.
 
Yargıtay'ın bozma kararıyla müvekkilinin tahliye olduğunu ifade eden  Kınacılar, "Son dönemde toplumda kadın şiddetinde maalesef olayın iç yüzü  bilmeden indirim yapılmaması konusunda bir algı var ancak her dosyanın kendine  göre bir özelliği var." dedi.
 
Bu olaya bakıldığında sanığın nüfusuna kayıtlı 4 çocuğu olduğunu  hatırlatan Kınacılar, "Öldürmeye teşebbüs olayının ardından başlatılan soruşturma  kapsamında sanığın 4 çocuğundan ikisinin kendisine ait olmadığı DNA testiyle  ortaya çıktı. Çocuklardan birisinin ise sanığın olay günü eşiyle kendi evinde  yakaladığı şahsa ait olduğu ortaya çıktı. Eğer burada kadına karşı şiddet var  indirim olmasın diye bakarsak çok büyük yanılgıya düşeriz, çok büyük  mağduriyetler ortaya çıkar." diye konuştu.
 
Kolejtepe Mahallesi'nde 3 yıl önce, çocuklarının çağırması üzerine eve  gelen İ.G, evden A.B.N'nin çıktığını görünce eşiyle tartışmaya başlamış, A.B.N  olay yerinden kaçarken İ.G. tartışmanın büyümesi üzerine eşini sırtından  bıçaklayarak yaralamıştı. 6. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 yıl önce verilen kararda,  kasten öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanan sanık İ.G'ye, 15 yıl hapis cezası  verilmiş, sanığın suçu tahrik altında işlediği gerekçesiyle üçte bir oranında ve  mahkemedeki iyi davranışları nedeniyle altıda bir oranında indirim yapılarak 8  yıl 4 ay hapse mahkum edilmişti.
 

ETİKETLER