Aladağ'daki yurt yangını davasında tutuklu 2 kişi tahliye edildi

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 12:29 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 12:29

Adana'nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016'da 10'u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili görülen duruşmada, davanın tutuklu sanıkları yurt müdürü Cuma Ali Genç ve dernek başkanı İsmail Uğur'un tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak adli kontrol tedbiri ve yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verildi.


 Adana'nın Aladağ  ilçesinde 2016 yılında 10'u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda  öğrencinin yaralandığı yangınla ilgili yurt müdürünün de aralarında bulunduğu  ikisi tutuklu 18 sanığın yargılandığı davanın yedinci duruşması yapıldı. Kozan Ağır Ceza Mahkemesi salonundaki yer sıkıntısı nedeniyle Kozan  Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda görülen duruşmaya, tutuklu yurt müdürü Cuma Ali  Genç, yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğinin  Başkanı İsmail Uğur, dönemin itfaiye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 16  tutuksuz sanıktan bazıları ile müşteki aileleri, sanık yakınları ve taraf  avukatları katıldı.
 
 Duruşmada ilk olarak değerlendirmesi sorulan cumhuriyet savcısı,  İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılarak alınan son bilirkişi raporuna  göre tali kusurlu bulunan tutuklu sanıklar Cuma Ali Genç ve İsmail Uğur'un  tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak bu aşamada adli kontrol  tedbirleriyle tahliyelerine karar verilmesi ve eksik hususların giderilmesi  yönünde mütalaasını sundu.
 
Mahkemede beyanları alınan mağdur müşteki aileler de sanıklardan  şikayetçi olduklarını yineleyerek, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına  ve serbest bırakılan sanıkların tekrar tutuklanmasına karar verilmesini istedi.  Mahkemede mağdur müşteki aileler adına savunma yapan avukatlar ise  bilirkişi raporunun alanında uzman kişilerce hazırlanmadığını, raporda usul ve  teknik yoksunlukların bulunduğunu öne sürerek, taraflarına raporu incelemek için  süre verilmesi ve iddia makamının tutuklu sanıklar yönünden tahliye talebinin  reddine karar verilmesini talep etti.Duruşmada savunma yapan sanık Cuma Ali Genç, "Mahkemeye ulaşan  bilirkişi raporundaki aleyhe olan hususları reddediyorum. Tahliyemi ve beraatimi  talep ediyorum." dedi.Duruşmada savunmaları alınan diğer sanıklar da suçsuz olduklarını  belirterek, beraatlerini istedi.
 
 Mahkeme heyeti de İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılarak  alınan bilirkişi raporuna göre tali kusurlu bulunan tutuklu sanıklar Cuma Ali  Genç ve İsmail Uğur'un tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak adli  kontrol tedbiri ve yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi.Heyet ayrıca, dava dosyasının Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dönemin  Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer'in de yargılandığı dosyayla birleştirilmesine  karar vererek duruşmayı erteledi.Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının ardından salonda gerginlik  yaşanırken, aileler karara tepki gösterdi.