AİHM'den Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruya ret

AA |  04 Nisan 2019 Perşembe - 13:03 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 13:24

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015-2016 yıllarındaki çukur olayları sırasında Cizre, Silopi ve Sur'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu reddetti.


 AİHM, Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgelerinde 2015 ve 2016 yıllarındaki çukur olayları sırasında uygulanan sokağa  çıkma yasağı ve yürütülen terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili Türkiye  aleyhine yapılan 32 başvuruyu daha karara bağladı.
 
İddiaları inceleyen AİHM, söz konusu iddiaları kabul edilemez bularak,  32 başvuruyu da oy birliğiyle reddetti.
 
Toplam 34 başvuru yapıldı
 
Çukur olayları sırasında mal ve can güvenliğinin sağlanması amacıyla  ilan edilen sokağa çıkma yasaklarına ilişkin AİHM'e toplamda 34 başvuru yapıldı.
 
Adalet Bakanlığınca hazırlanan yazılı görüşler, 13 Temmuz 2017'de  AİHM'e iletildi. AİHM, yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı,  özgürlük ve  güvenlik hakkının ihlal edildiğinin ileri sürüldüğü bu 34 başvuru arasından daha  önce 2 başvuruyu duruşmalı olarak incelemeye karar verdi.
 
Strazburg'da 13 Kasım 2018'de görülen duruşmanın ardından AİHM, 29  Ocak 2019'da açıkladığı kararlarla söz konusu 2 başvuruyu kabul edilemez buldu.
 
Kararda, AİHM yetkisinin ikincilliğine atıf yapılarak başvurucuların,  AİHM'den önce şikayetlerini Türk mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiği  belirtildi.
 
Bu kapsamda özellikle başvuranlar tarafından Anayasa Mahkemesi'ne  yapılan bireysel başvurularla ilgili incelemenin henüz sürdüğüne işaret edildi.  Kararda, Anayasa Mahkemesi'nin tüketilmesi gereken ve etkili iç hukuk yolu olduğu  vurgulandı.
 
AİHM, 4 Nisan 2019 tarihinde verdiği kararlarla, daha önceki  kararlarına atıfta bulunarak Anayasa Mahkemesi önündeki başvuruların henüz  inceleme aşamasında olduğunu, bu nedenle etkili iç hukuk yollarının  tüketilmediğini belirtti ve diğer 32 başvuruyu da kabul edilemez buldu.
 
  
 

ETİKETLER