Savcılar düğmeye bastı: Çok sayıda gözaltı var

AA |  09 Nisan 2019 Salı - 7:33 | Son Güncelleme : 09 04 2019 - 13:45

Ankara, Adana, Konya, Gaziantep, İzmir, Kocaeli ve Adıyaman merkezli onlarca ilde FETÖ operasyonu başlatıldı. Operasyonlarda aralarında askerlerin de bulunduğu çok sayıda gözaltı var.


Savcılar düğmeye bastı. Türkiye'nin birçok ilinden peş peşe operasyon haberleri geliyor.
 
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, örgütün  deşifre edilmesine yönelik çalışma başlatıldı.
 
Örgüt yapılanması içerisinde zümre başkanı ve vekil olarak  konumlandırılan, itirafçı mahrem imamların beyanları ve elde edilen dijital  verilerden hareketle yürütülen çalışmalar sonucu 8 ilde operasyon  gerçekleştirildi.  KHK ile polislikten ihraç edilen 59 şüphelinin adresine düzenlenen  baskınlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilen bazı şüpheliler  emniyete götürüldü. Polis ekiplerinin operasyonunun sürdüğü öğrenildi.
 
KONYA MERKEZLİ 29 İLDE OPERASYON 
 
Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmalarında daha önceden gözaltına alınan şüphelilerin ifadesi ve polisin yaptığı araştırma kapsamında örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki mensuplarına 'mahrem imamlık' yaptığı ileri sürülen kişilerin kimlikleri belirlendi.  Örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki mensuplarına 'Molla, genel müdür, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, ümitçi, asistan, gezici doktor, ser doktor, doktor, şehir dışı talebe mensubu ' gibi pozisyonlarda mahrem imamlık yaptığı belirlenen 80 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Karar üzerine bugün Konya merkezli 29 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Şüphelilerin gözaltına alınması için operasyonun sürdüğü belirtildi. 
 
 
İZMİR'DE 41 GÖZALTI 
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TSK'deki yapılanmasına yönelik  "mahrem imamlarca" ankesör ya da büfeden arandığı belirlenen 29'u muvazzaf 41  şüpheli hakkında yakalama kararı verdi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir İstanbul, Ankara, Adana, Eskişehir, Balıkesir, Kocaeli, Konya, Kayseri, Erzurum Ardahan, Manisa ve Aydın'da eş zamanlı operasyon düzenledi.
 
KOCAELİ'DE 20 KİŞİ İÇİN GÖZALTI KARARI 
 
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ/PDY'nin  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturmaları devam ediyor.Bu kapsamda, 9'u muvazzaf, 3'ü açığa alınan, 4'ü meslekten ihraç  edilen, 1'i emekli, 1'i eski askeri okul öğrencisi ile 2 sivil "mahrem abi"  hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve  Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, Kocaeli, Ankara, İstanbul, İzmir,  Antalya, Muğla, Düzce, Zonguldak, Kars, Hatay, Kayseri ve Adana'da eş zamanlı  operasyon başlatıldı.
 
ADIYAMAN'DA OPERASYON: GÖZALTILAR VAR
 
Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen  soruşturma kapsamında, Adıyaman, Adana, Şanlıurfa, Malatya, Ankara, Eskişehir,  Afyonkarahisar, Gaziantep ve Kırıkkale'de 27 şüpheli hakkında gözaltı kararı  çıkarıldı. Polis ekiplerince önceden belirlenen adreslere operasyon düzenlendi. Operasyonda, aralarında mütevelli heyeti üyeleri, sohbet imamlarından  M.O, H.E.S. "talebe mesulü" olduğu belirlenen H.S. ve R.A'nın da bulunduğu 25  şüpheli gözaltına alındı.   Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.
 
 
ZONGULDAK MERKEZLİ OPERASYONDA 23 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI
 
Zonguldak merkezli 10 ilde düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda 23 şüpheli gözaltına alındı.
 
Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, ByLock kullanan ve kapatılan Bank Asya'da hesabı bulunan şüphelilere yönelik operasyon düzenlendi.
 
Zonguldak ile Çankırı, Bursa, Manisa, Samsun, İstanbul, Kayseri, Kütahya, Ankara ve Karabük'te gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda aralarında sağlık çalışanları, özel kurum çalışanları ile meslekten ihraç edilen öğretmenlerin de bulunduğu 23 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda belge ve dokümana el konuldu.  Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler ifadeleri alınmak üzere Zonguldak Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
 
Polis, haklarında gözaltı karar verilen 2 şüphelinin yakalanması için çalışma yürütüyor.
 
KAYSERİ MERKEZLİ 8 İLDE FETÖ OPERASYONU
 
FETÖ/PDY'ye yönelik Kayseri merkezli 8 ilde yürütülen soruşturma kapsamında KHK ile meslekten ihraç edilen 13 eski polis gözaltına alındı.
 
Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturma kapsamında, KHK ile meslekten ihraç edilen 13 eski polis hakkında gözaltı kararı verildi. Karar üzerine operasyon başlatan polis, Kayseri ile Ankara, Erzincan, Niğde, Sivas, Gaziantep, Kırıkkale ve Malatya'da önceden belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yaptı. Örgütün söze mahrem imamları tarafından iletişim kuruldukları belirlenen 13 eski polis gözaltına alındı.
 
Kayseri'de gözaltına alınan 6 şüpheli sağlık kontrolü için Kayseri Devlet Hastanesi Adli Tabipliği'ne götürüldü. Diğer illerde gözaltına alınan 7 şüpheli ise Kayseri'ye getirilerek, sorguya alınacak.
 
HAVA KUVVETLERİN'E OPERASYON
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Hava Kuvvetleri  Komutanlığındaki FETÖ operasyonunda 29'u astsubay toplam  64 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 
 
GAZİANTEP MERKEZLİ OPERASYONDA 32 ŞÜPHELİYE GÖZALTI KARARI
 
Gaziantep merkezli 16 ilde, Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) yapılanmasına yönelik  soruşturma kapsamında 32 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. 
 
Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün TSK'deki yapılanmasına  yönelik yürütülen soruşturmada, "mahrem imamlarca" ankesör ya da büfeden arandığı  belirlenen, aralarında muvazzafların da bulunduğu 32 şüpheli hakkında gözaltı  kararı çıkarıldı.
 
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, zanlıların yakalanması için İstanbul,  Ankara ve Adana'nın da bulunduğu 16 ilde eş zamanlı operasyon başlattı.
 
8 İLDE BAKANLIK ÇALIŞANLARINA OPERASYON 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı ve hastaneleri ile özel hastanelerdeki 19 sağlık çalışanı, Dışişleri Bakanlığı eski 2 çalışanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 5 çalışanı olmak üzere toplam 26 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Ankara merkezli 8 ilde yürütülen soruşturma kapsamında, şüphelilerden 19'u yakalanıp, gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER

Adana FETÖ 8 İL operasyon