ABD'ye gidecek heyet yola çıktı! ABD Büyükelçiliği'nden açıklama geldi...

DHA/AA |  07 Ağustos 2018 Salı - 14:42 | Son Güncelleme : 07 08 2018 - 17:45

ABD'ye ön mutabakat için gidecek heyet belli oldu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet ABD'ye gitti.

Öte yandan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği,"Gerginliklere rağmen ABD, Türkiye'nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir" açıklaması yaptı.


Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki  bir heyetin ABD'ye giderek görüşmeler yapacağı bildirildi.  Heyette Adalet, Hazine ve Dışişleri'nden 3'er isim olacak. 9 kişilik heyetin ilk toplantısı yarın.
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Yardımcısı  Önal'ın başkanlık edeceği heyetin iki ülke arasındaki sorunların çözümünü ele  alması öngörülüyor.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur'da yapılan 51. Güneydoğu  Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ABD’li  mevkidaşıyla yüz yüze bir görüşme yapmıştı.
 
Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Sorunların  çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın iş birliği, diyalog içinde yakın  çalışma konusunda mutabık kaldıklarını" ifade etmişti.
 
Pompeo ise FETÖ ve PKK adına suç işlediği gerekçesiyle ev hapsinde  tutulan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson meselesinde yaşanan gerginliğe  rağmen ABD ve Türkiye'nin değerli ortaklar olduğunu dile getirmiş, zorluklara  rağmen yakın ve birlikte iyi çalışabilen ABD ve Türkiye'nin, NATO ittifakı  çatısında ve diğer mevzularda bir arada çalışmayı sürdüreceğini kaydetmişti.
BÜYÜKELÇİLİK'TEN AÇIKLAMA

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Mevcut gerginliklere rağmen ABD, Türkiye’nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir" denildi.
 
ABD Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter adresinden yapılan açıklamada, "Mevcut gerginliklere rağmen ABD, Türkiye’nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir. Ülkelerimiz, canlı bir ekonomik ilişkiye sahiptir. Bu nedenle, bir Amerikalı yetkilinin, Amerikan dolarının 7 TL olacağı tahmininde bulunduğu yönünde tamamen temelsiz ve sorumsuz haberlerin Türk medyasında yer alması çok talihsiz ve rahatsız edicidir. Bu, uydurulmuş ve temelsiz bir yalandır" denildi.

ETİKETLER