9 hakim ve savcıya FETÖ nedeniyle görevden uzaklaştırma

AA |  12 Temmuz 2019 Cuma - 12:38 | Son Güncelleme : 12 07 2019 - 12:51

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatı nedeniyle 9 hakim ve savcıyı meslekten uzaklaştırdı.


HSK Genel Kurulunca yapılan değerlendirimeler sonucunda, çözümlenen  ByLock içerikleri, savcılık soruşturmalarında elde edilen sonuçlar, HSK  müfettişlerinin tespitleri ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan kişilerin  anlatımları dikkate alınarak 9 ilk derece hakim ve savcısının FETÖ ile irtibatı,  iltisakı ve münasebeti bulunduğu kanısına varıldı.
 
HSK 2. Dairesinin bugünkü olağanüstü toplantısında, FETÖ ile irtibatı,  iltisakı ve münasebeti belirlenen hakim ve savcıların durumu görüşüldü.
 
İncelemenin ardından ilk derece mahkemelerinde görevli 9 hakim ve  savcının, FETÖ ile irtibat, iltisak ve münasebet nedeniyle Hakimler ve Savcılar  Kanunu'nun 77. maddesi gereğince görevden uzaklaştırılmalarına karar verildi. 
 
Kanunun 77. maddesi, "Hakkında soruşturma yapılan hakim ve savcının  göreve devamının, soruşturmanın selametine yahut yargı erkinin nüfuz ve itibarına  zarar vereceğine kanaat getirilirse, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca geçici  bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verilebilir." hükmünü  içeriyor.
 
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından yaşanan  süreçte HSK tarafından 4 bin 500'den fazla hakim ve savcı hakkında FETÖ  üyeliğinden işlem yapılmış ve bu kişiler meslekten ihraç edilmişti.
 
  
 

ETİKETLER