650 yıllık hamam taşındı

AA |  06 Ağustos 2018 Pazartesi - 6:03 | Son Güncelleme : 06 08 2018 - 15:28

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'ndaki yerine taşındı.


Artuklu Hamamı'nın, saat 05.00'te başlayan, 256 tekerlekli "SPMT"  aracıyla gerçekleştirilen yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki yeni yerine taşınma  işlemi tamamlandı.
 
Törene katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taşıma işlemini  gerçekleştiren SPMT aracını yaklaşık beş metre kullandı.
 
Bakan Pakdemirli, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 24 Haziran'da  yeni bir sisteme geçtiğini anımsatarak, böylece daha dinamik, esnek ve güzel bir  hükümet sisteminin getirildiğini söyledi.
 
Ilısu Barajı'nın Türkiye'nin 2023 hedeflerinden biri olduğunu  vurgulayan Pakdemirli, "Burada çok güzel yerler kurulmuş, eskiye oranla çok daha  iyi bir yerleşim yerimiz var. Bundan sonra ekonomiye çok büyük katkılar da  sağlayacaktır. Ilısu Barajı, elektrik üretiminde Türkiye'nin dördüncü barajı  olacak. Proje kapsamında tarihi güzelliklerimizi, miraslarımızı taşıyoruz.  Tarihini bilmeyen, geleceğini tayin edemez." dedi.
 
"Yıllık 2 milyar lira elektrik katkısı olacak"
 
Pakdemirli, geçen yıl Zeynel Bey Türbesi'nin taşındığını anımsatarak,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Önce Zeynel Bey Türbesi'ni taşıdık, bugün de Artuklu Hamamı'nı  taşıyoruz. Bu taşımalar ile dünyaya örnek bir koruma yapıyoruz. Maliyeti 12  milyar lira olan bu projenin önceliği, bölge insanına hizmettir. Yıllık 2 milyar  lira elektrik katkısı olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla temmuz  ayında barajın bir kapağını kapattık, su tutmaya başladık. İkinci kapağı da  taşıma ve yerleşme çalışmaları tamamlandıktan sonra kapatıp, su tutmaya  başlayacağız."
 
Projede birinci önceliğin, tarihin korunması olduğuna işaret eden  Pakdemirli, "İnanılmaz bir tarihi zenginliğe sahibiz. Bu tarihi korumak hem  devletimizin hem de milletimizin görevidir. Bu şiarla hareket edip, buradaki  korumayı maksimum seviyede sağlamalıyız." ifadelerini kullandı.
 
 
Er Rızık Camisi ve İmam Abdullah Zaviyesi bayramdan sonra taşınacak
 
Pakdemirli, projenin tarihi ve kültürel hassasiyet dolayısıyla  uzadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
 
"Yukarı şehir, açık hava müzesi olarak planlanıyor, aşağı şehri ise ya  taşınma ya da yerinden korunma şeklinde planlıyoruz. Bugün, taşıdığımız Artuklu  Hamamı, bin 500 ton ağırlığında. Hani belgesellerde, mega projeler çıkıyor ya,  batıya bakmaya gerek yok. Mega projeler buradadır. Bundan sonra da taşınacak olan  eserler olacaktır. Artuklu Hamamı 3 kilometre uzağa, 70 metre yükseğe taşındı. Er  Rızık Camisi ve İmam Abdullah Zaviyesi'nin taşınmasına bayramdan sonra  başlanacak. Kızlar ve Koç camileri de taşınacak. Yamaç Külliyesi ve Kale Kapısı  yerinde korunacak. Görüyorsunuz anlatmaya gerek yok."
 
Pakdemirli, daha sonra Hasankeyf'te yapımı tamamlanan konutlarda  incelemelerde bulunduktan sonra Ilısu Barajı'na geçti.