• »
  • Gündem Haberleri »
  • 65 yaş üstü memleket izni (Seyahat iznin belgesi) nasıl alınır? 65 yaş üstü memleket izni şartları nelerdir?

65 yaş üstü memleket izni (Seyahat iznin belgesi) nasıl alınır? 65 yaş üstü memleket izni şartları nelerdir?

21 Mayıs 2020 Perşembe - 9:16 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 9:16

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası 65 yaş ve üstü vatandaşlara müjde verdi. 65 yaş üstü vatandaşlara memleket izni çıktı. Bakan Sağlık, “1 aylık tek yönlü gidiş izni alabilecekler” diyerek, ‘’Ulaşımda kişiye özel kod kullanılacak. Bir yolcuya virüs bulaşırsa temas ettiği kişilerin takibi yapılacak” ifadesini kullandı. İçişleri Bakanlığı da 81 ilin valiliğine gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesine ilişkin detaylar da belirledi. 65 yaş üstü memleket izni (Seyahat iznin belgesi) nasıl alınır? 65 yaş üstü memleket izni şartları nelerdir?


65 yaş üştü uzun süredir yazlıklarına, memleketlerine gitmek için bekliyordu. Bilim Kurulunun önerisiyle Sağlık Bakanı dün yaptığı açıklamada, doğrultusunda 21 Mayıs perşembe günü saat 09.00'dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildiği belirtildi. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, "Seyahat izin belgesi" taleplerini, 21 Mayıs perşembe günü, saat 09.00'dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek. 65 yaş üstü memleket izni (Seyahat iznin belgesi) nasıl alınır?  65 yaş üstü memleket izni şartları nelerdir?

MEMLEKET İZNİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin, Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak yapılabilecek.

Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek olmayacak. Belge başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Genelgeye göre, düzenlenen "Seyahat izin belgesi" tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekler yerlerde de 22 Mart'ta yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek.

Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar alınacak.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

65 YAŞ ÜSTÜ MEMLEKET İZNİ ŞARTLARI NELERDİR?

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.