60 yaş üzeri öğrenciler yeni projeden heyecanlı

05 Şubat 2018 Pazartesi - 14:19 | Son Güncelleme : 05 02 2018 - 14:24

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi’nin 60 yaş üzeri öğrencilerini, ünlü sanatçı Nükhet Duru ile buluşturdu. Programın ev sahipliğini yapan Başkan Türel, hayalinin Tazelenme Üniversitesi’nin gerçek bir üniversiteye dönüşmesi olduğunu söyledi.


Yaşlıların hayatını kolaylaştırmak ve onların hayata daha sıkı tutunmalarını sağlamak için projeler üreten Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde “Öğrenmenin yaşı yoktur”  sloganıyla hayata geçirilen Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş üzeri öğrencileri, Nükhet Duru konserinde bir araya getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel ev sahipliğinde Antalya Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda ünlü sanatçı Nükhet Duru, "Beni Nükhet Duru Sanıyorlar" isimli kabaresini sahneledi. Yıllara meydan okuyan duruşuyla, 60 yaşındaki öğrenciler için en güzel örnek olan Nükhet Duru’nun, hayata karşı bakışını esprili bir dille ve şarkılarıyla süslediği performansı büyük beğeni topladı. Programdan önce 78 yaşındaki Tazelenme Üniversitesi öğrencisi Avni Yüksel ile 69 yaşındaki Süleyman Tunca, ilk kez ördükleri kazakları Menderes Türel ile eşi Ebru Türel’e hediye etti. Başkan Türel, ilk kez bir erkekten hediye aldığını söyledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Menderes Türel, eşi Ebru Türel ile birlikte bu projeye inanıp ve destek verdiklerini belirterek, “Tazelenme Üniversitesi esasen bir hayat üniversitesi. Hayat hem bir bilim hem de sanattır. Hayatı gelişigüzel değil severek,  öğrenerek, bilerek yaşamak gerekir. Hayatı sevmek her saati değerlendirerek, yaşamak gerekir. İşte siz bunun en güzel örneklerini veriyorsunuz.Tazelenme Üniversitesi bir yaşlılar projesi gibi gözükse de kesinlikle öyle değil. Bu üniversiteye gidenler yaşlı olamaz. Yaşlılık her şeyden önce kafada olan bir şeydir. Fiziksel olarak genç, kafası yaşlı o kadar insan var ki. Asıl gençlik ruhun gençliği. Bu nedenle sizler hepiniz gençsiniz” dedi.

“Bu çağda öğrenmenin yaşı yok” diyen Türel, “Bu çağ bilim çağıdır artık evlilik, annelik ve babalığın da okulu var. Yaşamanın her konusu bilgi ve sanat konusudur. Yemek yapmak, kazak örmek, tamirat yapmak da bir bilgi ve sanattır. Yoğunluğum azalırsa ve yaşım müsait olursa ben de inşallah bu üniversitede olurum. Buranın öğrencilik keyfini yaşarım” ifadesini kullandı.