6 bin AVM kiracısı şalterini indirecek

15 Mayıs 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 15 05 2018 - 2:30

AVM’lerin günden güne değerlenen dolar ve euro üzerinden kira aldığını ve sözleşmelerde 3-5 yıl kiracı kalma şartının yer aldığını belirten TÜRES Başkanı Bingöl, “400 AVM’de 6 bine yakın TÜRES üyesi var. Ortak bir çözüm bulunmadığı taktirde ışıklarımızı kapatacağız” dedi.


Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, son yıllarda sıkça gündeme gelen döviz kuruna bağlı AVM kiralarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de irili, ufaklı yaklaşık 400 alışveriş merkezinde 6 bin üyelerinin olduğu bilgisini veren Bingöl, bu AVM’lerin dolar veya euro üzerinden kira aldığını ve sözleşmelere 3-5 yıl kiracı kalma şartı eklediğini söyledi.
 
TL alıp dolar ödüyoruz
 
Restoranların, TL ile satış yapıp döviz ile kira ödemek zorunda kaldığını dile getiren Bingöl, sözleşmelerde başka ağır maddelerin de bulunduğunu aktardı.Bingöl, bu ağır maddelerin varlığının yanı sıra dövizdeki artışın da AVM kiracıları için çok önemli bir krizi beraberinde getirdiğini kaydederek, bu artışın en çok da ticari ekonominin pek çok kalemini içerisinde bulunduran hizmet sektöründe varlığını hissettirdiğini bildirdi.
 
2 yılda yüzde 54 değer kazandı
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu konuyu daha önce gündeme getirdiğini anımsatan Ramazan Bingöl, ancak istenilen çözümün elde edilemediğini bildirdi. Bingöl, dolar kurunun son 1 yılda yaklaşık yüzde 21, son 2 yılda yüzde 54 değer kazandığını belirterek, bu durumun sürdürülebilir olmadığını vurguladı. Daha önce tarafların zaman zaman bir araya geldiğini veya bu konularda fikirlerini açıkladığını dile getiren Bingöl, ancak istenilen çözümün bir türlü sağlanamadığını anlattı.
Bingöl, tarafların artık bir an önce yapıcı bir çözüm için bir araya gelmesi gerektiğini kaydederek, “Ya kiralar TL üzerinden olmalı ya da 3-5 yıl kiracı kalma şartı kaldırılmalı. Üyelerimizin Türkiye genelindeki AVM’lerde binlerce şubesi bulunuyor. Bu anlamda ortak bir çözüme gidilmediği taktirde belirli bir süre ışıklarımızı kapatmak başta olmak üzere ciddi adımlar atacağız” şeklinde konuştu.
 
Kullanılmayan günü ödüyoruz
 
Markaların son yıllarda artan dolar kuru karşısında daha fazla dayanamayacağını dile getiren Ramazan Bingöl, “En azından dükkanı çeviremeyen restoran sahibi işletmesini kapatmak istiyor. Ancak kullanmadığı dönemlerin de kirası isteniyor. Zaten zarar ettiği için orayı kapatıyor. Bir de üzerine çok ciddi rakamlar ödemek zorunda kalıyor” dedi. Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çağrımız, ortak paydada buluşup her iki tarafın da masadan memnun ayrılacağı bir mutabakat yapmak. Bu açıdan ivedilikle ortak bir platform oluşturarak AVM kiracıları ile AVM işletmecilerini bir araya getirmeliyiz. Bu konuda Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ve Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer ile görüşüp bu konuda desteklerini isteyeceğiz. Sektörümüzün talebi kiraların TL üzerinden belirlenmesi ve zorunlu süreli sözleşmelerin kaldırılması yönündedir.” Bingöl, AVM’lerin varlığının ülke ekonomisi için çok önemli katkısının olduğunun farkında olduklarının altını çizerek, bu anlamda AVM’lerin de zor durumda kalmasını istemediklerini, ortak bir çözümün taraftarı olduklarını sözlerine ekledi.

ETİKETLER