53 yıl sonra sağ elini kullanmaya başladı

AA |  15 Mart 2019 Cuma - 14:04 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 14:33

İzmir'de henüz bir yaşındayken sağ elinin baş ve işaret parmağının yanması nedeniyle sadece sol elini kullanabilen Ali Öztürk, parmak nakliyle 53 yıl sonra sağ elini kullanabildi


İzmir'de bebekken baş ve işaret parmağı  yandığı için yalnızca sol elini kullanabilen Ali Öztürk, 53 yıl sonra yapılan  parmak nakliyle sağ elini kullanmaya başladı. 
 
Naklin ardından yıllar sonra sağ elini kullanabilen 54 yaşındaki Ali  Öztürk, kalem tutarak eşinin ismini ve ona olan sevgisini kağıda döktü.
 
Buca ilçesinde yaşayan 4 çocuk babası emekli muhasebeci Öztürk, bir  yaşındayken sobanın üzerine düştü ve sağ elinin baş ile işaret parmağı yandı.
 
Yakınları tarafından hastaneye götürülen Öztürk, baş parmağını tamamen  kaybederken, işaret parmağı ise avucunun içine doğru yanlış kaynadığı için elini  kullanamaz oldu.
 
Geçen yıl hayatını 50 yaşındaki Şehizer Keleş Öztürk ile birleştiren  Öztürk, hayat arkadaşının isteği üzerine 3 ay önce İzmir Katip Çelebi  Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve El Cerrahisi  Servisine başvurdu.
 
 
Burada yapılan muayenede, Öztürk'ün parmağının yanlış pozisyonda  durduğu ve gelişmediği, bu nedenle elini kullanamadığı, işaret parmağının  kaslarıyla birlikte baş parmağın yerine nakledilmesi halinde hastanın sağ elini  kullanabileceği tespit edildi.
 
Opr. Dr. Ahmet Savran ile Opr. Dr. Aziz Vatansever'in gerçekleştirdiği  operasyonla, Öztürk'ün sağ işaret parmağı, baş parmağının yerine nakledildi.
 
Ameliyatın ardından fizik tedavi gören ve sağ elini 53 yıl sonra  kullanabilen Öztürk, cisimleri tuttu, eline aldığı kalemle kağıda yazı yazdı.
 
İşaret parmağından baş parmak yapıldı
 
Ali Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllarca kullanamadığı  sağ elinin eksikliğini çok fazla hissettiğini, parmak nakliyle kendisini yeniden  doğmuş gibi hissettiğini belirtti.
 
Doktorların işaret parmağından baş parmak yapabileceklerini söyleyince  çok mutlu olduğunu ifade eden Öztürk, "Mutluluğumu anlatamam. Eşim bana bu  süreçte manevi olarak çok destek verdi. Ben de kalemi elime alınca onu çok  sevdiğimi yazdım. Eskiden 5 parmağım vardı, nakilin ardından ise 9 parmağım oldu.  Artık hayata 9 parmağım ile sarılacağım. Hayatta insanlar hiçbir zaman  ümitsizliğe kapılmamalı." dedi.
 
"Normal bir ele yakın işlev görecek"
 
Opr. Dr. Ahmet Savran ise "Hastanın baş parmağı yaralanmaya bağlı hiç  yoktu. İşaret parmağının karşı elindeki baş parmağıyla ölçüsünü aldık. İşaret  parmağını baş parmak seviyesine getirdik ve nakili gerçekleştirdik. Ali beyin sağ  eli, artık normal bir ele yakın işlev görecek." diye konuştu.
 
 
Opr. Dr. Aziz Vatansever ise hastalarının ilk muayene sırasında  söylediği "Artık sağ elimi kullanmak istiyorum" sözünün kendisini çok  etkilediğini dile getirerek şunları söyledi:
 
"Ameliyattan önce hastamıza avuç içindeki işaret parmağını  kaybedebileceği riskini anlattık. O bize çok güvendi. Çok şükür ameliyatın  ardından dolaşımla ilgili bir sıkıntı olmadı. Ali bey, planladığımız hareketleri  yapabilir hale geldi. Yaptığımız ameliyat sayesinde 53 yıl sonra hastamız  kullanmadığı bir elin baş parmağına sahip oldu. İlk defa sağ elle yazı yazmayı ve  bir şeyler kavramaya başladı, bu bizim açımızdan memnun edici bir durum."
 
 
Öztürk'ün eşi Şehizer Keleş Öztürk de hayat arkadaşının yıllar sonra  sağ elini kullanmasıyla beraber hayata daha umutlu bakmaya başladıklarını  kaydederek, "Onu mutlu görünce ben de seviniyorum. Kağıda ilk olarak benim ismimi  ve sevdiğini yazması mutlu etti." dedi.